ZEYREK OTU’NU BİLEN VAR MI?

Paylaş
 

Merhaba Sevgili Okurlarım,

Uzun bir aradan sonra buluşmanın keyfini yaşıyorum, bu yazımda sizlere Keten Tohumunu yazmaya ( Iğdır’da 40 yıl önce yıkılan zeyrek öğütme atölyesini’nin geri istendiği haberini okuduğumda, Zeyrek Otu neymiş diye merak ederek sonrasında ise Bizim yıllardır uzmanların önemle üzerinde durduğu Keten tohumu olduğunu anladığımda karar verdim. )

Keten tohumunun adı yalnızca Zeyrek Otu olarak da anılmıyor. Keten Tohumu halk arasında Bezir, Zeyere Zerek, Bızıktan, Serek gibi adlarla da anılıyor. Yurdumuzda birçok yerde yetişyor.

Keten (Linum usitatissimum); mavi çiçekli ve bir yıllık bir kültür bitkisidir. Latince ismi “Çok Faydalı Bitki” anlamına gelmektedir.

ibn-i Sina, “El-Kanun Fi’t-Tıbb” kitabında, keten tohumu için ”Onun etkisi boy otu tohumu etkisindedir. Olgunlaştırıcı, fazla rutubetiyle temizleyici ve gaz yapıcıdır. Kavrulmuş tohumları da tutucudur, kabız etkiye sahiptir. Bu etki aşırı değildir, normaldir” demiştir.”

10 bin yıldır kullanılan bitki tam bir gençlik ve güzellik iksiridir.

Günde 1 kaşık keten tohumu” her derde deva!

Keten bitkisinin içerisinde; B1, B2, C, E, Folik asit, Potasyum, Magneyum, Kalsiyum, Kükürt, Sodyum, Demir, Çinko, Krom,Bakir, Nikel, Kobalt, Mangan, Molibden, Iyot, Flor, Silikon.. Keten bitkisinin tohumlarında linoeik, linolenik ve oleik asitleri içeren % 30-40 oranında sabit yağ: yapışkan bitki sıvısı, protein ve promarin adı verilen glikozit bulunur, yüksek oranda Omega–3 içermektedir.

zeyrek-otu-nu-bilen-var-mi-2

Özellikle balık sevmeyenlerde ve dahası vejetaryenlerde eksikliği önemli olan Omega–3 lerin yerine konulması açısından keten tohumu çok değerlidir.

Zayıflatıcı özelliği de bulunan keten tohumunun bu özelliği aslında içerdiği Omega-3 yağ asitlerinden kaynaklanıyor. Tıpkı balık gibi etkisi var keten tohumunun. Keten tohumu, somon balığı kadar Omega-3 yağı içeriyor. Günde 1 yemek kaşığı alındığında ayda ortalama 4-5 kilo verdirebiliyor. Ancak tabii ki bu, kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye de değişir. Bir uzmana danışmak çok önemli. Nedense ‘doğal’ gıdaların veya bitkilerin zararsız olduğuna inanılır Türk toplumunda. Oysa bir bitki de bilinçsiz kullanıldığında sağlık sorunlarına yol açabiliyor.
Suyun bile fazlası zarar.

Anti-aging, dünyada ve Türkiye’de de gittikçe yaygınlaşmaya başladı. İnsanlar ‘genç yaşlanmak‘, zayıf kalmak, formunu korumak için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

İşte uzmanlara göre, keten tohumunun burada da olumlu etkileri var:

Sağlıklı cilt oluşumuna katkı sağlar. Cilt yapısını yeniler, parlaklık kazandırır ve cildi kurumaktan korur.
• Kabızlığı giderir.
. Öksürüğü keser.
İktidarsızlık, prostat ve kısırlığa karşı etkilidir.
Kandaki şekeri düşürür. Kan damarları için faydalıdır.
Göğüs ve kolon kanserlerine yakalanma riskini azaltır. Fazladan bir hücre büyümesi olmadığında kanser riski azalttığı tespit edilmiştir.
Kalp hastalıkları ile felce ve kansere karşı koruyucudur.
• Akciğer hastalıkları, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir.
• Kan basıncını ayarlamada yararlıdır.
. Erkeklerde cinsel gücü arttırır.
• Yüksek tansiyonu ve kolestrolü düşürür.
Bağırsaklardaki çürümeyi, sancı ve iltihaplanmayı engeller.
• Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir.
• Kemikleri ve sinir sistemini güçlendirir. Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir.
• Hafızayı güçlendirir. Unutkanlığı önler. Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir.
• Sindirim sistemi iltihaplarında faydalıdır. Mide-bağırsak sorunlarına karşı iyi gelir.
Hemoroite de iyi gelir. Sebebi ise şişerek bağırsakları doldurmasından kaynaklanmaktadır.
Bitkisel östrojen kaynağı olan Keten Tohumu bu özelliği ile özellikle menopoz döneminde çok faydalıdır.

Keten tohumunu nasıl tüketmeliyiz?

Keten tohumunu; yağ şeklinde, taneler halinde ya da(demlenmiş) şekilde alabilirsiniz.
Öğütülmüş haldeki keten tohumu eğer bir kap içerisinde(mutlaka cam olmalı) barındırılmaktaysa yaklaşık 1 ay kadar tazeliğini korumaktadır.

Yok, eğer tohum şeklinde keten tohumu aldıysanız bir bölümünü nemli pamuk arasına alınız ve çimlenmesini bekleyiniz. Eğer keten tohumları çimleniyorsa bilin ki almış olduğunuz keten tohumu tazedir ve rahatlıkla tüketilebilir. (Uyarı: Çimlenen keten tohumlarını tüketmeyiniz. Onları atınız.)

KULLANIM ŞEKLİ İSE;

İçerek kullanımda;

2-3 tatlı kaşığı tohumun üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika demlendirilir. Günde 2 kez içilir.

Dıştan kullanımda ise olgun keten tohumları ezilerek sıcak suya konur 2 – 3 dakika kaynatılır. Tülbentle süzüldükten sonra gazlı bezle sorunlu olan bölgeye sarılır.

Keten tohumunun öğütülmüş tozu günde bir yemek kaşığı kadar bol su ile tüketilmelidir.

Fazla kullanılması sakıncalıdır.

Keten tohumunu öğütülmüş hazır halde almayın. Daha önceden hazır öğütülmüş olan keten tohumunun ne zaman öğütüldüğünü bilmek mümkün olmayacağından fayda yerine zarar görmeyelim. Her zaman taze olarak kullanmaya çalışın. En iyisi tüketilecek kadar bir miktarı öğütüp hemen tüketmek daha sağlıklıdır.

Keten tohumunu kullanırken bir sıvı ile tercihen su ile alınması önerilir. Bunun yanında keten tohumu yoğurt bal ile karıştırılarak ya da salatalara katılarak da alınabilir.

zeyrek-otu-nu-bilen-var-mi-1

Keten Tohumunun Zararları Nelerdir!!!

Prostat kanseri şüphesi olan kişiler kullanmamalı.

•Hormonal etkileri sebebiyle hamile ve emziren kadınlar kullanmamalı.

•Doğru koşullarda saklanmalı ve kullanılmalıdır. Çabuk bozulmaya yatkın olması sebebiyle yanlış şekilde alımı bağışıklık sistemine olumsuz etkilerde bulunur.

•Keten tohumunun kansere yönelik olumlu etkileri hakkında araştırma yapan Dr. Budwig bazı önemli uyarılarda bulunmuştur.

•Keten tohumunun ve de bilhassa keten tohumu yağının taze olarak tüketilmesini, buzdolabında -7 derecede saklanmasını ve soğuk zincirle dağıtılması gerektiğini söylemiştir. Bozulduğu takdirde ve de bu şekilde tüketildiğinde kansere sebep olacak bir takım zarar verici maddelerin üreyebileceğini belirtmiştir.

• Sıcak ortamda bulunan ürünler kullanılmamalıdır. Bu şekilde sıcak ortamlarda satışa sunulan Keten Tohumu satın alınmamalıdır.

•Keten tohumu ve yağının herhangi bir rahatsızlığa karşı kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması ve de ürün kalitesinin belirtilen kriterleri %100 karşılaması gerekir. Şifalı özelliği olan keten tohumu çeşidi sarı keten tohumudur. Ancak bunun yerine kuş yemi olarak kullanılan keten tohumu da satılmaktadır. Bu yüzden satın aldığınız yerin dürüstlüğünden ve ürün kalitesinden emin olmanız gerekir. Yağ halinde tüketilecek olan ürünler de güvenilir kanallardan alınmış olmalıdır.

Sizler de mutfakta keten tohumunu el altında bulundurarak, onu öğütülmüş halde salatalarınıza, yoğurdunuza, müslinize serpebilir, fırında yaptığınız hamur işlerine katabilir, pilavdan çorbalara, tatlılardan tuzlulara her yemeğinizde kullanabilirsiniz.

Hepinize sağlıklı günler dilerim

 

Sevgilerimle

Nalan Mettin / www.heykadin.com.tr 

Doğal Yaşam Uzmanı

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Başka seydir dedi ki:

    Zeyrek baska sey keten baska sey. Zeyrek mevsimlik ekilip hasad edilen 30-40cm boyu olan daneleri ufak yatsi seklindedir mercimek nohut benzeri ekilen bir bitki. Keten ise bildigin esrar. Siyah kucuk yuvarlak Tohumunun yagi cikarilir, bitki kokunden ip urgan yapilir, bitki dallari esrardir, cok yillik bir bitkidir

Bir yorum bırak