YENİLENMEK

Paylaş
 

Aslında bir çoğumuzun üzerinde yoğunlaşması gereken bir konu; yenilenmek.

Klasik kalıplarımızdan arınıp, hayatın gerektirdiği hıza ve değişime ayak uydurmak, süratlenmek, eskilerden arınıp yeni yollar keşfetmek, yeni umutlar aşılamak, klasik yapımızı geliştirip değişen dünya düzenine ayak uydurmak.

Evet, tamda bu!

Şu anda hepimiz olduğumuz kişiyiz, bildiklerimiz sabit, becerilerimiz belli; ya ileri sıçrarız ya da yerinde sayıp gerisine geri gideriz. Genel olarak üzerimize bıkkınlık ve yılgınlık postunu sarmış durumdayız; hep sonralar şekillendirmiş hayatımızı. Yarın yaparım ve gelmeyen yarınların hesabıdır bizimkisi.

Tarih bile insan yapısına ve anatomisine örnekler sunar. Büyük imparatorluklar kendilerini yeniliklere kapattıkları dönemlerde yıkılma sürecine girdiler. Oysaki gelişimleri boyunca dünyaya paha biçilmez eserler bıraktılar.

İnsanda böyledir; insan kendini geliştirdiği sürece mutludur. Kendine yatırım yaptığı sürece kötülüklerden arınır, zamanla yarışır, gün 48 saat olsa bile yetmez ve düşününki böyle bir zaman yarısında kötü bir şeyler kurgulayabilsin, mümkün mü bu? Hayır, bilime bile aykırı:)

Hz. Ali, “Bana 1 harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum dediğinde, o harfe ihtiyacı mı vardı ya da bilgi birikimi yetersiz miydi? Tabi ki yine Hz Ali’ydi ama durmadı kendine bir şeyler katmalı, kattıklarıyla başkalarına örnek olmalı, onlarında gelişmesine öncülük etmeliydi.

Bir çoğumuzun yaşama farklı pencerelerden baktığı bir gerçek, hangi pencereden baktığımız önemli mi? Hayır. Bize, açılan pencerelerimizden gökkuşağının herhangi bir rengini görmemiz yeterli olacaktır. Sarı, yeşil, mavi, turkuaz ve mor tonu önemli değil.

Kapalı pencere siyahı gösterir, siyah ise elbisede güzeldir. ‘İç dünyanda siyahı tercih etme’ derim, üzülürsün, ağlarsın, Müslüm babaya bağlarsın. 🙂

 

Sevgilerimle

Mavi Kaptan Tuna / www.heykadin.com.tr

 

 • Site Yorum

7 adet yorum var.

 1. Ferhat dedi ki:

  Eline yüreğine ve gönlüne sağlık Mavi Kaptan…..

 2. Anonim dedi ki:

  selamünaleyküm, hayırlı olsun inşaallah sizi daha iyi yerlerde görmek dileğiyle yaz dostum insanlık adına yaz, insanlığın sınav verdiği, mutluluğun kaybolduğu, çoğu meslek sahibi de olsa memnun olmadıklarını, paranın insanlarla vurgun yediğini…

 3. Mavi Kaptan dedi ki:

  Bazen cvp vermenin bile guc oldugu yorumlarla karsilasiriz iste ustteki yorum aynen o cinsten kitabin tam ortasindan icten ve gercekci. Tsk ederim gerekeni siz yazmisiniz bana susmak duser. Mukemmel bir yorum.

 4. şiirsel bir tebessüm dedi ki:

  mavi kaptan 😀

Bir yorum bırak