Yeni doğanlarda buna dikkat!

Paylaş
 

Uzmanlar, ebeveynleri yeni doğan hastalıklarında kusma ve kilo alamama konusunda uyarıyor.

Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Arslan, Küçükçekmeceli ebeveynlere ‘Yeni Doğan Hastalıkları’ hakkında bilgi verdi. Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde Küçükçekmeceli vatandaşlarla buluşan Arslan, yeni doğan bebeklerde görülen hastalıkları ve annelerin yapması ya da yapmaması gerekenleri anlattı.

BEBEĞİNİZ FIŞKIRIR TARZDA KUSUYORSA DİKKAT!

Yeni doğan bebeklerin emmeme sorunu ve kusma yaşayabileceğini belirten Arslan, “Bebeklerin kusmaları aslında normaldir. Ancak fışkırır tarzda ve sık görülen bir kusma varsa, bebek doğduğundan beri kilo alamıyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekiyor” dedi.

yeni-doganlarda-buna-dikkat-3

“BEBEĞİNİZ NORMALDEN FAZLA AĞLIYORSA DOKTORA BAŞVURUN”

Bebeklerin dışkılarının da kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Hüseyin Arslan, “Dışkı rengi, sayısı da önemli. Dışkı kötü kokuyorsa kanlıysa, çok sertse ve bebeği zorluyorsa bir sağlık kuruluşuna gitmekte fayda var” diye konuştu. Yeni doğan bebeklerin normalden fazla ağlamasının da uyarıcı bir belirti olduğunu söyleyen Arslan, “Daha önce hiç ağlamayan bebek, sürekli ağlıyor ve hiç susmuyorsa; normal zamanda yaptığınız şeylerle rahatlamıyorsa da farklı bir durum söz konusu olabilir” dedi.

“ISLAK ILIK TÜLBENTLE ÇAPAĞI TEMİZLEYİN”

Arslan sözlerine, “Yeni doğan bebeklerde kayma ve çapak gibi göz hastalıkları oluyor. Prematüre bebekler göz gelişimini tamamlamadığı için 4 haftada bir muayene yapılıyor. Bebeğin gözünde sürekli çapak çıkıyorsa, gözüne hafifçe masaj yapılabilir ve göz ılık ıslak bir tülbentle temizlenmelidir. Bu nedenle ılık olduğu için temizlemek amaçlı çay kullanırlar ” diyerek devam etti.

yeni-doganlarda-buna-dikkat-2

“BEBEK TUZLAMA ALIŞKANLIĞINI TERKEDİN”

Bebeğin gün aşırı yıkanabileceğini de sözlerine ekleyen Arslan bunun bebeği rahatlatarak, uyuttuğunu söyledi. Daha çok Doğu Anadolu’da görülen bebek tuzlama adetinin ise kesinlikle yapılmaması gerektiğini vurgulayan Arslan, “Bebek tuzlanınca susuz kalıyor. Bebeği tuzlamanın ölümcül sonuçları olabilir” dedi. Hamile olan anne adaylarına ise x-ray cihazlarından uzak durmalarını tavsiye eden Arslan, metal dedektörlerin ise bir zararının olmadığını söyledi. Arslan program sonunda vatandaşların sorularını yanıtladı.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak