YAŞAMA BAĞIMLILANMAYIN

Paylaş
 

Yaşama Bağımlılanmayın : Daha özgür hissetmek mümkün

Tüm dünyada, özellikle son yıllarda fazlasıyla dikkat çeken ve tartışılan bir konu var; bağımlılık!

Bağımlılık denince akla ilk olarak uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı gelir ancak 21. yüzyılla birlikte farklı bağımlılık türleri de hayatımıza girmeye başladı. Tüketmeye programlanmış günümüz toplumlarında; cinsiyet, yaş, sosyal sınıf ayırmaksızın birçok insanın, tüketim ürünlerinin mahkumu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İnternet, alışveriş, oyun, telefon hatta aşk… Dozunu kaçırıp kendimizi esiri haline getirdiğimiz bu alışkanlıklar, bir süre sonra ”bağımlılık” haline gelip tüm hayatımızı etkilemeye başlıyor. Nasıl ki bazı insanlar eroin tüketiyor ve sonrasında da eroinden bir türlü uzak duramıyor, aynı şekilde bazıları da; televizyon, internet, eğlence, aşk, iş, seks vs. bağımlısı olabiliyor. Ve bu karşı koyamadığımız tüketme hissi, bizi bilinçten ve öz saygımızdan uzaklaştırıyor.

Kendinizi bağımlı hissetmeseydiniz yani ”özgür” olsaydınız, daha mutlu ve sağlıklı olur muydunuz? Daha fazla boş zamanınız ya da banka hesabınızda daha fazla paranız olur muydu? Belki fazla kilolarınızdan bile kurtulabilirdiniz? Sıkılır mıydınız yoksa özgür bir hayattan? Daha da kötüsü, sıkıcı biri mi olurdunuz? Sosyal hayatınız biterdi miydi yoksa size yepyeni bir dünyanın kapıları mı açılırdı? Daha yaratıcı mı olurdunuz yoksa sadece tüketim çılgınlığına kapılmamış herhangi biri mi?

yasama-bagimlilanmayin-nuran-soysal-1

Zayıf noktanız ne olursa olsun, bağımlılık hiçbir zaman pozitif olmaz. Ama dikkat; bağlı olmakla bağımlı olmak arasında önemli bir fark var. Örneğin, başarılı olmayı istemek gayet normal bir şeyken, başarıyı saplantı haline getirmek tehlikeli olabilir. O nedenledir ki, bu ince çizgiyi aşmamak çok önemlidir.

Bağımlılanmayın kitabı, çağımızın yeni bağımlılıklarını gözden geçirirken, sözler aracılığıyla size şunu aşılamak istiyor; “kendini sev ve ruhunu en iyi şekilde yansıt”. Kitabın; bazen konunun uzmanlarıyla yapılan görüşmeler, bazen de ünlülerle yapılan röportajlara dayanarak yansıttığı eşsiz bilgi, çoğu zaman gerçek hikâyeler, zaman zaman da yazarın kendi yorumlarıyla sizlerin yoluna ışık tutacak.

Bu kitabın, ruh hallerinizle barışık olmak ve daha iyi yaşamayı öğrenmek yolunda size verdiği en önemli ipucu ise şu; “sadece kendinize güvenin ve kendi kaynaklarınıza başvurun, özellikle de sağduyunuza.”

 

Sevgilerimle,

 

Nuran Soysal

 www.heykadin.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak