Vergi borcu olanlara yeni fırsat

Paylaş
 

Torba yasa ile Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi borçları da yapılandırma kapsamına alındı.

 

Fikirtepe son günlerine yaklaşırken, ev boşaltma ve teslimlerinin hızlandığı şu günlerde vergi borcu olanlara yapılandırma fırsatı geldi.

Evler Vergi Borçsuz Teslim Edilecek

Ev boşaltmalarının hızlandığı son zamanlarda insanların uzun zamandır ödemedikleri veya akla gelmeyen vergi borçları sıkıntı yaratacağa benziyordu. Gelir seviyesinin genel ortalaması çok parlak olmayan Fikirtepeliler bu yapılandırma fırsatı mutlaka iyi değerlendirmeli.

Torba Yasa İle Gelen Yapılandırma Şöyle;

Torba yasa ile Emlak vergisi borçları da yapılandırma kapsamına alındı. Borcu olanların gayrimenkulün bulunduğu belediyelere 1 Aralık 2014′e kadar başvurması gerekiyor.

Vadesi 30 Nisan 2014′ten (bu tarih dahil) önce olduğu halde, 11 Eylül 2014 (bu tarih hariç) itibarıyla kesinleşmiş olup ödenmemiş bulunan Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergileri ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faiz ve zamları ile Emlak Vergisi üzerinden hesaplanan taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı ile buna bağlı gecikme zammından oluşan alacaklar torba yasa kapsamında yapılandırılacak.

Ayrıca belediyelerin vadesi 30 Nisan 2014′ten önce olan su kullanımından kaynaklanan alacakları ile ceza ve zamları kanun kapsamında değerlendirilecek. Örneğin; su kullanım dönemi 15 Mart 2014 ile 15 Nisan 2014 olan su alacağının faturada yer alan son ödeme tarihi 2014 Nisan ayı içerisine rastladığı takdirde bu alacak yasa kapsamına girecek, Mayıs 2014′e rastlaması halinde kapsama girmeyecek. Borçların yapılandırılmasına ilişkin başvurular ilgili belediyelere yapılacak. Birden fazla belediyeye borcu olan her belediyeye ayrı ayrı ayrı başvuracak.

Sabah gazetesinin haberine göre, başvuruların 1 Aralık 2014’e kadar yapılması ve açılmış davalardan vazgeçilmesi gerekiyor. Ödeme peşin, ya da ikişer aylık dönemler halinde 6, 9, 12, 18 eşit taksitte yapılabilecek. Taksiti seçenlere ilk ödeme için tanınan süre 31 Aralık 2014′te sona erecek. Ödemesini süresinde yapmayan ve taksitleri eksik ödeyenler ile bir takvim yılında ikiden fazla taksit aksatan hakkını kaybedecek.

Bu nedenle konunun ciddiyetle takibi ve borçların zamanında ödenmesi büyük önem arz ediyor…

www.fikirtepegundem.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak