Vajinismus tedavi edilir mi?

Paylaş
 

Cinsel ilişkide istemsiz kasılma nedeniyle ilişkiye girememe başka bir deyişle ise tamamlanmamış birliktelik olarak adlandırılan vajinusmus kadınların korkulu rüyası…

Peki ama Vajinismus tedavi edilir mi?

İşte yanıtı:

 

Özel İçerik: Heykadin.com.tr

Vajinusmusun en belirgin tanımı, kadının ilişkiyi arzulamasına rağmen ilişkiye girememe durumudur. Üstelik çok paylaşılmayan ‘aman kimse duymasın ‘ cümlesi ile biten cümlelere hepimiz şahit olmuşuzdur. Oysaki amacımız kadınları mutlu etmek değil mi? Peki, Cinsel işlev bozukluğu olarakta bilinen vajinusmusun sebepleri nelerdir? Tedavi için hangi doktora gitmeliyiz? Vajinusmus tedavisinde erkeğin rolü nedir? Tüm merak edilenleri Medicana Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehtap Şentürk Çiçek sizler için yanıtladı.

vajinismus -tedavi-edilir-mi-medicana-Mehtap-Senturk-Cicek-2

Op. Dr. Mehtap Şentürk

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehtap Şentürk Çiçek, cinsel işlev bozukluklarına ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Vajinusmus, klinik tecrübelerime dayanarak önemsenmeyecek kadar sık rastlanmasına rağmen genelde dile getirilmeyen, üstü kapalı bir konudur. Bu noktada çözümü olan bu problemi daha fazla besleyip büyütmeden mutlu bir dünya ya giriş yapmaya ne dersiniz? Öncelikle çiftler tarafından bu durumun , çözülebilen bir problem olduğunun bilinmesi problemin % 50 ‘sini çözmek demektir. Problemin diğer % 50 ‘sini çözmekte biz doktorlara düşer. Çünkü vajinismusun saptanmasında jinekolojik muayene önemlidir.

Vajinismusun Sebepleri Nelerdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehtap Şentürk, vajinismusta genelde sorunun psikolojik olduğunu belirtti. Dr. Şentürk “Evlilik öncesi cinsel bilgilendirilmede eksiklik ve ön yargılar, kızlık zarını koruma ve namus kavramı, aşırı dinsel ve ahlaki tabular, internet kullanımının artması ile sosyal medyada paylaşılan abartılı ilk gece hikayeleri ve cinsel travmalar vajinimusun başlıca sebepleridir.” şeklinde konuştu.

3 Seansta Vajinusmus Tedavisi Mümkün

Nadir de yaşanan durumlar nedeniyle kızlık zarında veya vajinada görülebilen yapısal engeller vajinismus nedeni olabilir. Kızlık zarlarının farklı şekilleri mevcuttur. Sert , yarımay, ara bölmeli, elek  şeklinde olduğu durumlarda ilişki mümkün olmayabilir. Başka bir sebepte vajen darlığı ya da vajinada ara bölmelerde yanlışlıkla vajinismus olarak algılanabilir. Bu tarz problem tespit edilirse basit cerrahi girişimle çözüm elde edilebilir. Fakat seanslarda vajinismusun psikolojik ve çözülebilen bir problem olduğu çiftlere anlatılır. Vajinismusun kaynağının tespiti ilk görüşmede basit bir jinekolojik değerlendirilmeyle anlaşılabilmektedir. Tedavi, modern ve bilimsel yöntemlerle ortalama 3-6 seansta bazen de daha kısa ya da daha uzun sürebilmektedir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak