Türkiye’de ev sahibi olma yaşı kaç?

Paylaş
 

Coldwell Banker’ın Türkiye Direktörü Gökhan Taş, konut edinmeye ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye genelindeki gelir düzeyinin yükselmesi ev sahibi olma yaşını da olumlu yönde etkiledi.

ABD’nin önde gelen gayrimenkul danışmanlık firmalarından Coldwell Banker’ın Türkiye Ülke Direktörü Gökhan Taş, Türkiye’de gayrimenkul sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Taş, 80 milyona yakın insanın yaşadığı, eğitimli, genç nüfusu bulunan ve ekonomisi her geçen gün büyüyen Türkiye’nin müthiş bir pazar olduğunu ifade etti.

“Türkiye’de 43 olan konut edinme yaşı 35’e düştü” diyen Taş, “Üniversiteden mezun olanların, yeni işe giren insanların 1+1, 2+1 olsa da ev sahibi olma istekleri var” diye konuştu.

Bu çerçevede özellikle İstanbul ve Ankara’da metrekare birim fiyatı 2-5 bin lira arasındaki konutlara talebin çok fazla olduğunu fakat arsa fiyatlarının yüksekliği nedeniyle arzın bulunmadığını vurgulayan Taş, “Arsa fiyatları çok yükselmiş durumda, kentsel dönüşümden de beklediğimiz ilgiyi göremedik. Çünkü müteahhitler açısından karlı bir yatırım değil, neredeyse yüzde 70’leri, hatta yüzde 85’leri bulan bir kat karşılığı oranı var” diye konuştu.

İSTANBUL’DA YÜKSEK FİYATLI KONULARDA TALEP SIKINTISI VAR

Gökhan Taş, kentler bazında bakıldığı zaman İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Antalya, Bursa ve Mersin’in gayrimenkul sektörü açısından çok hareketli şehirler olduğunu söyledi.

İstanbul’da metrekare birim fiyatı 2-5 bin lira arasındaki konutların arz ve talebinde sorun bulunmadığını, 5 bin liranın üzerindeki konutlarda arzın fazla, talebin ise daha az olduğunu dile getiren Taş, KDV’nin de yüzde 18’e yükselecek olmasından dolayı metrekare birim fiyatı 5 bin liranın üzerindeki konutlarda biraz sıkıntı yaşanacağını düşündüğünü kaydetti.

İkinci ellerde sirkülasyon bulunduğunu fakat sektörü sürükleyen asıl faktörün sıfır konutlar olduğuna işaret eden Taş, Antalya, Mersin ve Bursa’nın bu anlamda gayet iyi gittiğini, Ankara, İzmir ve İstanbul’da da iyi giden yanların daha fazla olduğunu fakat metrekare birim fiyatı bazında bazı negatif yanlar da oluşabildiğini belirtti.

Gayrimenkul sektöründe istikrarın çok önem taşıdığına dikkati çeken Taş, büyüyen Türkiye ekonomisinin sektörü olumlu etkilediğini vurguladı. Taş, “Şu an bizim gayrimenkulde yıllık değer artışımız yüzde 12 ve bu çok iyi bir oran. Ülke bazında bakıldığında yıllık değer artışında birinci ABD, ikinci Çin, üçüncü Brezilya, ondan sonra da Türkiye geliyor” diye konuştu.

Türkiye’de 2015’te bir seçim yapılacağını fakat istikrarın devam edeceğine yönelik beklentilerin yüksek olduğunu ifade eden Taş, “Bölgesel olaylardan etkilenmezsek sektör açısından 2015’in gayet iyi geçeceğini düşünüyorum” dedi.

EN FAZLA 1+1 KONUT SATILIYOR

Adet olarak en fazla satılan konutun 1+1’ler ve 2+1’ler olduğunu söyleyen Taş, yalnız yaşama isteğinin ve boşanmaların artmasının küçük konuta talebi artırdığını, önümüzdeki dönemde de talebin bu konutlarda yoğunlaşacağını bildirdi.

Semtin de konut seçiminde çok etkili olduğunun altını çizen Taş, “Bağdat Caddesi’ne giderseniz 3+1 satarsanız, 1+1 kimse almaz. Metrekare birim fiyatı daha uygun olan yerlerde metrekare düştükçe, fiyat düştükçe satış hızı da artar” diye konuştu.

SİTE VE REZİDANS DÖNEMİ

İnsanların konutta artık her türlü sosyal imkanın sunulduğu site veya rezidansları tercih ettiğini, villalara, müstakil evlere talebin biraz daha azaldığını anlatan Taş, şöyle devam etti:

“20 villadan oluşan bir sitede oturuyorsanız, orada sadece 20 aile var. Sosyal olarak insanlarla iç içe değilsiniz, yalnızlaştığınız için talep azalıyor. Artık insanlar daha sosyaller, bu nedenle daha çok imkanın sunulduğu yerlerde yaşamak istiyorlar. Dolayısıyla rezidanslar bir sürü imkanı bir arada sunuyor. Bu nedenle müstakilliğe talep biraz daha azalmış durumda. Çocuklar için güvenli oyun alanları, havuz, otoparkın olduğu yerler daha öne çıkıyor.”

www.fikirtepegundem.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak