Tüp bebek tedavisi ne kadar sürüyor?

Paylaş
 

Opr. Dr. Serdar İşcan, tüp bebek tedavisinin kısa ve kolay bir süreç olmadığını söyledi.

Küçükçekmece Belediyesi’nin gerçekleştirdiği sağlık söyleşileri kapsamında yapılan ‘Tüp Bebek’ konulu söyleşinin konuğu Opr. Dr. Serdar İşcan oldu. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide, Opr. Dr. Serdar İşcan, tüp bebek hakkında önemli bilgiler verdi.

tup-bebek-tedavisi-ne-kadar-suruyor-3

“TÜP BEBEK SÜRECİ KISA VE KOLAY BİR SÜREÇ DEĞİLDİR”

Tüp bebek hakkında bilgi veren İşcan, ‘’Tüp bebek normal şartlarda gebe kalamayan kadınlara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kadına ait olan yumurta ile erkek sperminin dış ortamda laboratuvarda döllenmesi ve embriyonun kadının rahmine transferi ile tüp bebek işlemi gerçekleştirilmiş olur. İşlem o kadar kısa ve kolay bir süreç değildir. Öncelikle anne adayının bu tedaviye uygun olup olmadığını iyi şekilde değerlendirilmesi gerekir’’dedi.

“KADINLARDA YAŞ VE ZAMAN FAKTÖRLERİ ÖNEMLİ”

Kadınların üretkenlik dönemlerini iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyleyen İşcan, “Erkekler her yaşta baba olabiliyorlar. Ama kadınların üretkenlik dönemleri var. Bu yüzden kadınlarda yaş ve zaman kesinlikle çok önemlidir. Kısırın geçmişte kalması gereken bir kelime olduğunu düşünüyorum. Çünkü kısırlık eskiden çocuk sahibi olamayan kişilere deniliyordu. Ama bugün baktığımızda çok az bir kısır var. Kısırlık yerine çocuk sahibi olmada zorluk yaşıyorlar” diye konuştu.

tup-bebek-tedavisi-ne-kadar-suruyor-2

“BU ZORLU SÜREÇTE EŞLER BİRBİRİNE DESTEK OLMALI”

Bu zorlu süreçte eşlerin birbirlerine destek olması gerektiğini de ifade eden İşcan, “Çiftlerde hiçbir sorun yoksa ve kadın bir yıl içinde hamile kalamıyorsa mutlaka doktora gitmeleri gerekmektedir. Bu dönemde eşlerin birbirlerine destek olmaları çok önemlidir. Kadınların bu zamanı çok akılcı değerlendirmeleri ve sabırlı olmaları gerekiyor” diyerek tamamladı. Söyleşi sonunda ise katılımcılara yüzde 50 indirimli tüp bebek ve ücretsiz sperm testi çekleri dağıtıldı.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak