Terlemek ne işi yarar?

Paylaş
 

Medicana Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesriye Demirel, artan sıcaklıklarla birlikte su içme oranının artırılması gerektiğini söyledi. Demirel, terlemenin vücuttaki değişimini anlattı.

Diyabetli ve diyabet açısından risk altındaki hastalar yaz aylarında ve aşırı sıcaklarda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Medicana Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesriye Demirel, yapılması gereken ilk önerilerinin başında sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz olduğunu, artan hava sıcaklığının ve nemin, insan vücudunda önemli bir miktarda su kaybına neden olduğunu ifade etti.terlemek-ne-ise-yarar-nesriye-demirel-medicana-3

Dr. Demirel, “Sıcaklığın artması ile vücudun iç dengesi devreye girer, ter bezleri çalışmaya başlar. Terlemek vücudu serinletir ve vücut ısısının yükselmesini önler. Terlemek vücut ısısında düşmeye neden olduğu için iyi olmakla birlikte su kaybının çok olduğu durumlarda hayati tehlike yaratmaktadır. Diyabetli hastalarda kan şekeri düzeyleri yüksek olduğunda şeker, idrar yoluyla dışarı atılmaya çalışılır ve normalden daha fazla su kaybı görülebilir. Aşırı sıcak ve artan nem oranları diyabetik hastalar için sorun oluşturabilir.” şeklinde konuştu.

Aşırı Sıcaklar Diyabetli Hastaları Tehtit Ediyor

Diyabetikli hastanın yaşı, birlikte olan organ hasarı, kan şekerinin ayar düzeyi, ruhsal sağlığı, beslenme durumu bu sürece katkısı vardır. Şeker ayar bozukluğu ,pıhtılaşma bozukluğu sonucunda kalp krizi, beyin felci riski artabilir. Diyabetik ayak sorunlarında artış olur. Uzun süre güneşte kalma sonucu gelişen güneş çarpması diyabetli hastalarda daha sık görülmektedir. Güneş çarpması halsizlik, yorgunluk, kas krampları, aşırı terleme, soğuk ve nemli cilt, başağrısı, çarpıntı ve bulantı yapar. Bu durum diyabetiklerde sinir tahribatı ile vücudun ısı dengesi bozabilir. Terleyememe sorunu olabilir. Bu durum diyabetik hastaler için tehlike oluşturmaktadır. Belirtilerinin başında halsizlik, kas krampları, çarpıntı, yorgunluk, baş dönmesi, bilinç bulanıklığı gelmektedir.

terlemek-ne-ise-yarar-nesriye-demirel-medicana-2

Aşırı Sıcaklarda Sıvı Tüketimini Arttırın

Medicana Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesriye Demirel, sıcak havalarda günlük 2-5 litre arasında sıvı alınmasına ve suyla birlikte tuz ve mineral tüketiminin önemine dikkat çekti. Dr. Demirel “Karpuz gibi meyveler içindeki şeker miktarı yüksek olduğundan az miktarda alınmalıdır. Aşırı protein ve yağlar su ihtiyacını artırabilir. Bu dönemde beslenme diyet uzmanına ya da doktora mutlaka danışılmalıdır. Klimalı ve nem oranı düşük bir ortamı tercih edilmelidir. Gün ortası sıcaklarda dinlenmeli çalışmaktan ve egzersizden ve fazla efor sarf etmekten kaçınılmalıdır. Ilık su ile duş alınmalıdır.” dedi.

Sıcak Havalarda Ve Açık Mekanlarda Egzersiz Yapmayın

Sıcak havada egzersiz yapmak vücudun aşırı zorlanmasıdır. Günün çok erken ve çok geç saatlerinde egzersize çıkılmamalıdır. Klimalı kapalı ortamlarda egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz öncesi ve sonrasında bol sıvı tüketilmeli, kan şekeri takibi yapılmalıdır.
Son olarak Dr. Demirel herkesin alması gerektiği önlemlerin başında muhakkak dışarıda şapka takılmasını, ince açık renkli pamuklu giysiler seçilmesini ve güneş koruyucu kremler kullanılması gerektiğini önemle vurguluyor

  • Site Yorum

Bir yorum bırak