TEOG’DA BAŞARI NASIL OLUR?

Paylaş
 

ÖNCE KENDİNİZE GÜVEN İLE OLUR!

23-24 Kasım TEOG sınavı var.

Sınava girecek öğrenciler heyecanlılar ve ergenlik dönemindeler ve üstüne bir de sınav stresi eklenince kaygı seviyeleri yükseliyor. Daha sakin olmak için çocuklarınıza önce ebeveyn olarak rahat olduğunuzu hissettirin. Öğrencilerin sınava girerken daha az stres yaşamalarını sağlamak önce sizin göreviniz olmalı. Sadece sekizinci sınıf öğrencilerin gireceği bu sınavda öğrencilerin eğitim gördüğü okul ve sınıflarda yerlerini alarak aynı sıralarında TEOG sınavına girecek olmaları öğrenciler için güzel haber.

TEOG sınavlarına hazırlanan öğrenciler, ergenlik döneminde olduklarından dikkatleri her an dağılmaya müsait. Sınav kaygısı da buna eklendiğinde, çocukların motivasyonu ve dikkatleri de düşüyor. Bu dönemde ebeveynlere önemli bir görev düşüyor; çocukları sakinleştirip kaygı seviyelerini azaltmak. Veliler, sınavların hayatın bir parçası olduğunu önce kendileri algılayıp çocuklarına da bunu anlatmalılar. Sınav günü yaklaşırken çocuğun etrafından motivasyonlarını bozacak uyaranları kaldırmak, huzurlu bir aile ve sakin bir ortam sağlamak çok önemlidir.

teog-da-basari-nasil-olur-sevgi-sahin-1

Çocuklarınıza onlardan beklentilerinizi anlatmayın. Bunun yerine farklı sohbetler üzerinde buluşmak daha az kaygılanmalarına neden olacaktır. Hatırlamamız gerekir ki çocuk için iyi bir gelecek, ancak ebeveynlerinin ve çocuğun kuracağı ortak temeller üzerinde gerçekleşebilir.

Ders çalışırken her çocuğun her ders için ilgisi ve isteği farklı olabilir. Her öğrencinin zihni farklı şekilde çalışmaktadır. Ebeveynler önce kendiniz gereksiz kaygılardan uzaklaşıp, çocuklarınızı ilgi ve yetenekleri doğrultusunda motive etmelisiniz. Ders çalışma programlarını oluştururken de çocuğun ihtiyaçlarına ve yeteneklerine uygun program yapılmalı. Diğer arkadaşlarıyla da kıyaslama yapmamalısınız. Başarı ve başarısızlıkların karşılaştırılması, öğrencinin daha fazla gerilmesine neden olur. Aileler sizler TEOG süreci ile ilgili çocuğunuzun yanında yorum yapmayınız.

teog-da-basari-nasil-olur-sevgi-sahin-2

Güven içinde olduklarını çocuklarınıza hissettirin.

Sınavdan önceki ebeveynler çocuklarını zihinsel olarak sınava hazırlamalılar. Bu çocuğu psikolojik olarak rahatlatır. Ailelerin çocuklarına verdiği sevgi ve güven, sınav kaygısını azaltacak en büyük destektir. Bu dönemde ailelerin yaptığı en büyük hata, çocuğa sevgiyi koşullu sunmaktır. Çocukların başarıları küçük armağanlarla motive edilebilir ancak sınav karşılığı büyük hediyeler vaat etmek, çocuğunuzla aranızdaki sevgiye değer biçmek anlamına gelecektir. Bu doğru değildir. Aranızdaki sevginin değeri ölçülemez.

Son gün özellikle uyku düzenine, beslenmesine, zihnini sakinleştirmesine olanak sağlayın.
Çocuğunuzun özgüvenini, özsaygısını besleyerek kendisine destek olduğunuzu ona hatırlatın.
Stresini gidermek için EFT, nefes, meditasyon, emomaster vb. gibi kendisini rahatlatacak teknikler uygulamasını sağlayabilirsiniz.
Sınav sabahı ailece yapılacak enerji dolu bir kahvaltıyla enerji tekniklerini de uygulayarak sakin ve enerji depolayarak sınava girmesine yardım edebilirsiniz.

Tüm TEOG‘a girecek öğrencilere başarılar diliyorum.

 

Sevgiyle kalın.

Sevgi Şahin / ww.heykadin.com.tr

Enerji Akademisi

www.enerjiakademisi.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak