Tasar ve tasarım nedir?

Paylaş
 

Tasarım konusunda dinleyicileri bilgilendiren Semih İrteş, tasar ve tasarımın ne olduğu konusunda bilgi verdi.

Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi’nde gerçekleşen söyleşide ‘’Tezhip Sanatında Tasarım’’ hakkında temel bilgiler verildi. Tasarım konusunda dinleyicileri bilgilendiren ; ‘’ Bir olgunun şeklinin zihinde canlandırılarak tasavvur edilmesine ve bu düşüncenin boyutları ve biçimi ile çizgiye dönüşen şekline tasarım denir. Tasarımın mükemmelleştirilip bütün detayları ile en güzel hale gelmesi Tasar’dır. Bir çalışmaya tasar diyebilmek için bir maksada hizmet etmesi, fikir mahsulü ve özgün olması gerekir’’dedi.

tasar-ve-tasarim-nedir-1

“16. YY TEZHİBİN EN MÜKEMMEL OLDUĞU DEVİR”

Tezhip konusunda geçmişten örnekler veren İrteş ‘’Geçmiş medeniyetimizde bir kitap süsleme tekniği olan Tezhip günümüzde bu varlığını Levha tezyinatı olarak sürdürmektedir. Genel olarak hattatlar tarafından hazırlanmış Hüsn-i hat levhaların mânâ güzelliğini estetik bir görselliğe ulaştırma sanatıdır. Osmanlı sanatında sarayın yani padişahın ve çevresinin himayesinde biçimlenen tezhip sanatı nakkaşhanede usta tasarımcılar tarafından yönetilmiş ve tasarlanmıştır. Osmanlı sanatında klasik devir diye adlandırılan 16. yy tezhip ve tezyini sanatların en mükemmel olduğu devir kabul edilir’’dedi.

tasar-ve-tasarim-nedir-3

“SANAT TASARIMSIZ OLMAZ”

Tasarım kurallarında değinen Usta Sanatçı Mamure Öz ise; ‘’Tasarım kuralları içinde yapılan kompozisyonlarda fonksiyonlarına göre bazı motif ve biçimler farklı görevler içermektedir. Motifler kendi içlerinde genel sınıflanmalarının haricinde binlerce çeşitliliğe sahip stilize edilmiş biçimlerdir. Tasarım ilkelerine göre her motif kendi sistemi ( iskelet ) ve paftaların içinde bir yönde devam eder. Helezoni dairesel çizgilerden meydana gelen motiflerin oturduğu kurgu sonsuzluk içinde arzdaki gezegenlerin dönüşünü düşündürür. Zenaat kopya ve tekrarlarla öğrenilir. Sanat ise tasarımsız olmaz’’dedi.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak