Tarihi Namazgâh ibadete açıldı

Paylaş
 

 

29 Mayıs Fetih Kutlamaları kapsamında Anadoluhisarı’ndaki tarihi namazgâh ibadete açıldı.

İstanbul’u fethetmek için Anadolu’nun içlerinden gelen Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Anadoluhisarı’ndaki tarihi namazgâh 29 Mayıs Fetih Kutlamaları kapsamında yeniden ibadete açıldı.
Beykoz Belediyesi tarafından her yıl onarılıp, çevre düzenlemesi ve temizliği yapılarak, vatandaşların yaz aylarında ibadetini yerine getirmek için ibadete açtığı Tarihi Anadolu Namazgâhı, Osmanlı padişahlarından Yıldırım Beyazıt‘ın İstanbul’un fethi için 1396’da yaptırdığı Anadoluhisarı Kalesi bitişiğinde yer alıyor.

Tarihi-Namazgâh-ibadete-acildi-osman-soykan-5

Mehteran gösterisiyle başlayan programın açış konuşmasında, İstanbul’un Fethi’nin 562. yıldönümünü kutlayan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, tarihi namazgâhın bir sembol olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Ecdadımız gittiği her yere medeniyet ve insanlık götürmüştür. İnsanlık için her köşeye tarihi eser yaptırmıştır. İstanbul’un Fethi hazırlığı için Yıldırım Beyazıt tarafından yapılan Anadoluhisarı Namazgâhı bizim için çok önemli bir kültür ve medeniyet mirasıdır. Biz bu eserleri, mirası korumak ve ecdadımızı da bu vesile ile anmak için gayret ediyoruz, emek veriyoruz. İnsanlığın yeniden dirilmesi, yeni bir anlayışla Türkiye’nin ve ecdat yadigârlarının ihyası için emek vermeye, çalışmaya devam edeceğiz.”

Tarihi-Namazgâh-ibadete-acildi-osman-soykan-3

Beykoz’da çekimleri devam eden Diriliş Ertuğrul dizisinde, ünlü İslam Âlimi İbn-i Arabî karakterine hayat veren oyuncu Osman Soykut ta, tarihi eserlerin korunması, ihyası ve tekrar hizmete sunulmasından dolayı Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür ederek, İstanbul’un Fethi’nin yıldönümünü kutladı.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın verdiği vaazın ardından kılınan Cuma namazıyla birlikte ibadete açılan tarihi namazgâh, yaz ayları boyunca Cuma namazlarında, Ramazan ayı boyunca ise Teravih namazlarında açık olacak.

Tarihi-Namazgâh-ibadete-acildi-osman-soykan-4
Kavurmalı pilav, ayran ve tatlı ikramının da yapıldığı Tarihi Anadoluhisarı Namazgâhı açılışına, AK Parti İstanbul Milletvekili ve İstanbul 1.Bölge Milletvekili adayı Alev Dedegil ve vatandaşların yanı sıra, Meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Tarihi-Namazgâh-ibadete-acildi-osman-soykan-2

Namazgâh Nedir?

Açık havada namaz kılmak amacıyla yapılmış ibadet yeri.
Namazgâhlar şehirlerde ve yakın çevredeki mesire yerlerinde daha çok yaz mevsiminde hizmet vermek amacıyla kurulurdu. Buralarda cuma ve bayram namazlarıyla ramazanda teravih namazları kılınırdı. Şehir namazgâhlar ise yolculuk sırasında ibadet ve dinlenme ihtiyacını gidermek amacıyla menzil yerlerinde inşa edilirdi.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak