Tamponsuz Burun Estetiği

Paylaş
 

Klasik burun estetiği ameliyatlarında burun içine tampon yerleştirilirdi. Yerleştirilen bu tamponlar burnun büyük görünmesine, morarmanın ve şişliğin daha fazla olmasına neden olurdu.

 

Ameliyat olan hastanın zor nefes almasına neden olup kulak içi basınç oluşturarak hastanın ameliyat sonrası zor bir dönem geçirmesine neden olmaktaydı. Fakat kullanılan bu tamponlar artık birçok uzman tarafından tercih edilmemektedir. Birden çok çeşidi bulunan tamponlardan hangisi kullanılırsa kullanılsın hastaların nefes alması zorlaşır, kanama ve ağrılara yol açardı. Son zamanlarda ise silikon tampon olarak bilinen bu tamponlar bu zorlu süreci yaşamak istemeyenler için yepyeni bir alternatiftir. Silikon tampon kullanıldığında hasta günlük hayatına daha çabuk bir şekilde döner ve iyileşme sürecinde daha rahat nefes alır.

Tamponsuz burun estetiğinde ameliyat sonrası tampon kullanılmamalıdır. Silikon atel tercih edilerek hastanın günlük hayatına dönmesi kolaylaşır. Burun içi için ekstra bir temizlik yapmaya gerek kalmaz ve hasta rahat nefes alabilir. Tamponsuz burun estetiğinde burnun içine eriyen dikişler atılmalı ve silikon atel yerleştirilmelidir.

Silikon dikişler kendiliğinden kaynadığı için ameliyattan bir süre sonra dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Burnun içine konulan silikon atel ise doktorunuzun uygun gördüğü zaman ve tahminen 2 ya da 3 gün sonra doktorunuz tarafından çıkartılır. Fakat her burun ameliyatında olduğu gibi burnun sümkürülerek temizlenmemesi gerekir ve burun içi temizliğinin okyanus suyu ile yapılması gerekir.

Kaçınmak Gerekmiyor

Günümüzde insanlar tampon kullanımı yüzünden burun estetiği ameliyatlarından kaçınmaktadır. Fakat gelişen teknoloji sayesinde bu problem ortadan kalkmıştır. Ne çeşit ameliyat seçmiş olursanız olun burun estetiği ameliyatı sonrasında uymanız gereken belli başlı kurallar vardır. Bunlardan başlıca bazıları ise şunlardır; doktorunuzun belirteceği tarihe kadar gözlük kullanmamak. Buna alternatif olarak lens kullanabilirsiniz.

Burnunuzu sümkürerek temizlememeniz gerekmektedir çünkü dikişleriniz zarar görebilir. Güneşin zararlı ışınlarından burnunuzu korumanız gerekmektedir. Bunun için ise yüksek faktörlü güneş kremi ya bir şapka tercih edebilirsiniz. Sauna, havuz ve deniz gibi enfeksiyona neden olabilecek ortamlardan doktorunuzun belirteceği tarihe kadar uzak durmanız gerekir. Çünkü sıcaklık dikişlerinize zarar verecektir.

Bu içerik sponsorlu olarak https://www.fbm.com.tr/ tarafından yazılmıştır.

  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Kullanışlı bilgi. Makalen için teşekkürler. Şu ana kadar aradığım şeyin bu makalede olduğu ortaya çıktı, bu blogda birkaç makale bulmaktan çok mutluyum, yukarıdaki cümlenle ilgileniyorum, benim görüşüme göre çok fikir oluşturma, neden? çünkü anlaşılması kolay bir dilde yazdınız.

Bir yorum bırak