Srebrenica anneleri katliamı unutmadı

Paylaş
 

Yakınları savaşta kaybolan Srebrenica anneleri yıllar geçtikten sonra yine o katliamı unutmadı.

Srebrenica Anneleri Derneği üyeleri, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i ziyaret etti.

 

Özel İçerik: heykadin.com

Beykoz’un kardeş şehri Bosna Hersek’in Srebrenica bölgesinde 1995 yılında yaşanan soykırımın acılarını tüm Dünya’ya duyurmak için çalışmalar yapan “Srebrenica Anneleri Derneği” Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i ziyaret etti.

Srebrenica Anneleri Derneği’nden Münire Subaşic, Vafine Lami ve Şükran Sinanoviç’in öncülüğünde ilçeye gelen  “Srebrenica Anneleri Derneği” ve öğrencilerden oluşan 22 kişilik heyet Başkan Çelikbilek’i ziyaret etti. Ziyarette karşılıklı olarak sevgi,  kardeşlik ve beraberlik vurgusu yapıldı.

beykoz-belediyesi

Başkan Çelikbilek: “Sizleri öz kardeşimiz gibi seviyoruz” 

Misafirlerini son derece samimi şekilde karşılayan Başkan Çelikbilek: “Savaşın acılarını unutmak mümkün değil. Biz de unutturmak istemiyoruz. Balkanlar bizim için çok özeldir.  Oralarda yaşayanları kardeş biliyoruz. Sizleri kendi öz kardeşimiz gibi seviyoruz.  Sizin acınız bizim acımız, sevinciniz sevincimizdir. Allah’tan temennim bir daha bu acıların yaşanmamasıdır. Bunun için de çok güçlü olmak gerekiyor. Zulüm hiçbir zaman abad olmaz. Türkiye güzel adımlar attı ve güçlendi. Bundan sonra inşallah daha da güçlenecek”dedi.

Derneğin kurucularından Münire Subaşic ise Srebrenica Katliamının 21. yüz yılın yüz karası olduğunu vurgulayarak: “20 yıl geçti hala acılarımız taze. Bu ziyaretin gerçekleşmesine vesile olan Dış İşleri Bakanlığı ve bizi burada ağırlayan Başkan Yücel Çelikbilek’e teşekkür ediyorum. Biz de sizi ailemiz olarak görüyoruz. Savaşta bizi Türkler’i yok ediyoruz diyerek katlettiler. Ben de savaşta 20 yakınımı kaybettim. Dernek olarak amacımız yaşanan acıları unutturmamak ve savaş mağdurları arasında dayanışma sağlamak.” şeklinde konuştu.

beykoz-belediyesi-1

Her 11 Temmuz’da acılar tazeleniyor

1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı’nda General Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp Ordusu, 11 Temmuz 1995’de şehri kuşatmış ve 9 bini Bosnalı Müslüman erkeği katletmişti.

Yakınları savaşta kaybolanlar Srebrenica Anneleri Derneği’nin vasıtasıyla cenazelerine ulaşmaya çalışıyor. Savaşın yaşandığı bölgelerden toplanan kemikler her yıl  11 Temmuz’da Potocari Anıt Mezarlığı’na defnediliyor ve savaşın acıları tekrar tazeleniyor.

Ziyaret karşılıklı hediye takdimini ardından sona erdi. Münire Subaşic Srebrebrenica’dan Tuzla Kenti’ne kaçış yolunu gösteren “Ölüm Yürüyüşü Haritası” ve derneğin armasının yer aldığı el halısı hediye etti.

Başkan Çelikbilek de misafirine çeşm-i bülbül bir vazo hediye etti.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak