Sosyal medyaya ara verme zamanı

Paylaş
 

Özel bir tatlı yada güzel bir projenizi sosyal medyada paylaşmadığınız zaman rahatsız oluyor musunuz?

Sosyal medyaya ara vermeniz gerektiğini anlatan 5 şey

Teknoloji Uzmanı ve The Distraction Addiction (Dikkat dağılmasına bağımlılık) kitabının yazarı Alex Soojung-Kim Pang, sosyal medyaya aşırı bağımlılık belirtileriyle ilgili ipuçları verdi.

Health.com’da yayınlanan makalede Samantha Gregor, Kim Pang’ın paylaştığı bilgilerle sosyal medyaya ara verilmesini gerektiren beş işareti kaleme aldı.

1- Tatlı veya projelerinizi sadece Instagram’a koyabilmek için yapıyorsanız…

Salatanızın Instagram ya da Pinterest’e güzel gözükmesi için fazladan zaman harcıyorsanız belki de sosyal medyaya ara verme vakti gelmiştir. Pang bu durumu, “Hayatınızı Twitter ve Instagram bazlı yaşamaya başladığınızda bir adım geri atmak gerekir. Nereye gideceğinize ya da ne yapacağınıza sosyal medyada nasıl görüneceği şeklinde bir gözle karar verme, sizin yeteneklerinizi kısıtlar” diyerek açıklıyor.

2- Tırnaklarınıza oje sürme işini bunun hakkında tweet atmadan yapamıyorsanız…

Hepimizin sosyal medyada hayatının her detayını paylaşan bir arkadaşı vardır. Ne yazık ki o kişi siz de olabilirsiniz. Pang bu konu hakkında, “Tweetlerinizi ne yaptığınız ya da ne hissettiğiniz hakkında rapor verme işine çevirdiyseniz, sosyal medya hayatınızı devralıyor demektir. Günde sadece 24 saat var ve bu süreyi arkadaşlarınızla ne yaptığınızı paylaşmaktansa gerçekten size zevk veren aktiviteleri keşfederek geçirmeniz daha mantıklı” ifadelerini kullanıyor.

sosyal-medya

3- Çok şey bilmek istiyorsanız…

“En önemli uyarılardan biri kendinizi arkadaşlarınızın ne yaptığı hakkında bilgi sahibi olmaya zorlamak” diyen Pang, sosyal medyanın arkadaşlarlarla iletişimi kolaylaştırdığını kabul etse de gereğinden fazla bilgi akışının da zararına işaret ediyor. Bu durumda kişiler başkalarının hayatını takip etmekten kendi hayatlarına yeterli zamanı ayıramıyor.

4- Başarılı ve mutlu arkadaşlarınızla boy ölçüşemeyeceğinizi düşünüyorsanız…

Arkadaşları takip etmek genelde kıskançlıkla sonuçlanabilir, hele bir de başarılı ve mutlularsa. Sosyal medyada her gün bu başarı hikayelerini takip etmek de yorucu ve kötümser olmanıza neden olabilir. Pang bu konu hakkında da “Başarılı arkadaşlarınızın hayatlarını takip etmek sizi kendi hayatınızı yaşamaktan alıkoyabilir bu da bir araya ihtiyacınız olduğunu gösterir” diyor.

5- Telefonunuz olmadığında endişeleniyorsanız…

Trafik ışıklarında Facebook hesabınızı mı kontrol ediyorsunuz, uyandığınızda ya da yatağa girdiğinizde hemen Twitter’a mı bakıyorsunuz? “Sanal dünya bağımlılığınız yaşamdaki etkinlikleri kaçırmanıza neden olur. Sosyal medyada daha fazla zaman geçirmek hayatta konuşulacak daha az ilginç konu demektir” diyen Pang, hayatını başkalarının fotoğraflarını ‘beğenerek‘ geçirenlerin, elinde daha az beğenilecek maddesi olacağını belirtiyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak