SORUNLARI ÇÖZMEDE EN İYİ FAKTÖR

Paylaş
 

Sorunu Kendinde Ara Çözüm Ayağına Gelsin

Merhaba dünyanın en kıymetli okurları,

Uzun bir aradan sonra çok değerli yönetmenim sevgili Hamit Eteevrans‘ın ‘Artık okurlarını yazısız bıraktığın yeter. Hadi ayda iki yazı bekliyorum senden’ demesiyle başladım yazmaya☺

Hepimizin farklı karakterleri, farklı yaşamları ve bir o kadar da farklı sorunları var. Bu sorunları bazen çözmek yerine, karşımızdakini suçlamaya veya nedenler üretmeyi tercih ederiz. Peki sorun bizde ise? Ama nasıl olur, benimle bu olayın ne ilgisi var? Veya O’nun yüzünden böyle oldu. Gibi cümleleri duyar gibiyim. Belki haklısınız. Ama hiç şu açıdan olaya baktık mı?

1- Kendimi seviyor muyum?

2- Kendimle barışık mıyım?

3- Geçmişte yaşadığım olumsuz durumdan ötürü kendimi affettim mi?

4- Beni geçmişte üzenleri affetmeyi denedim mi?

5- İçimde bir köşede olan çocukluğumdaki ‘ben‘ ile barışık mıyım? (Yoksa ona yapılan yanlış davranışlar yüzünden korkularıyla hala başbaşa mı? Onun elini tutup ona güven verdim mi? Kötü günlerin geçmişte kaldığını, ona her daim güvende olduğunu ve bundan böyle güzel günleri onunla yaşayacağımızı telkin ettik mi?)

6- Yapmak zorunda olduğum işi sevmeye çalıştım mı? (Başarının ve mutluluğun zorunda olduğumuz işleri sevmekten geçtiğini biliyor muyuz?)

7- Birlikte vakit geçirdiğimiz insanlarda seçici miyiz? (Yoksa var olan enerjimizi, bile bile birilerinin çalmasına müsaade mi ediyoruz?)

8- Kendimize hiç yatırım yaptık mı? (Kültür, sanat, spor vs. alanlarda işin ve evin dışında bizi geliştirecek, gençleştirecek, mutlu ve motive edecek eylemler için kendimize vakit ve para ayırdık mı?) Kendimize yatırım için çok para harcamaya gerek yok. Artık her yerde ücretsiz eğitimler ve gösteriler var.

9- SEVGİmizi sevdiklerimize açık açık söylüyor muyuz? (Hepimizin korktuğu ama paylaştıkça artan sevgiyi sevdiklerimize söylemekten esirgedik mi? Neden? Şımarır mı? Size verdiği değer mi azalır? Yoksa sevginizi sözlü olarak belli etmek hiç size göre değil mi? Sadece deneyin)

10- Bize öğretilerde bir çok yanlış olduğunu görmeye çalışıp tabularımızı yıktık mı?

11- Beklentilerinizi bir kenara koyup yaşamaya çalıştınız mı?

12- İnsanları olduğu gibi sevip kabul etmeyi denediniz mi?

13- Öfkelendiğinizde, çok mutlu olduğunuzda karar vermekte acele etmemeyi de ediniz mi?

14-

15-

16-

Bu böyle maddeler halinde gider?

En iyisi mi sorunları çözmede en önemli faktörlerden birini de (okumak/araştırmak) size bırakayım.

Hayatta hiç kimse mükemmel değildir. Onu mükemmel kılan bizim hayranlık duygumuzdur. Aslında hepimizin kendimizde aramamız gereken sorunları vardır?

Muhteşem bir gün ve sorunsuz bizler dileyerek görüşmek dileğiyle;

Sevgiyle, aşkla inancınızla kalın…

 

Sevgilerimle

Nesrin Özlek / www.heykadin.com

Radyo Programcısı

  • Site Yorum

Bir yorum bırak