Sinemaya bir de bu açıdan bakın

Paylaş
 

University of Nebraska Omaha (UNO) bünyesinde faaliyet gösteren akademik bir dergi olan Journal of Religion and Film (Sinema ve Din Dergisi) aralarında Oscar ödüllü filmlerin de yer aldığı bir çok filmle ilgili makaleler yayınladı.

Bu tür makaleler bu yıl University of Nebraska Omaha’da misafir araştırmacı olan ve 2014 Sinema ve Din Sempozyumu’nun organize edilmesinde Dr. Blizek’e yardım eden Türk akademisyen Bilal Yorulmaz’a ilham verdi.

Dr. Yorulmaz’ın UNO’yu tercih etmesinde Journal of Religion and Film etkili oldu: “Misafir araştırmacı olarak gidebileceğim New York, Edinburgh ve Avustralya’da çeşitli yerler vardı. Fakat bu dergi sebebiyle UNO’ya gelmeyi tercih ettim. Akademik bir dergiye sahiplerse bu işi ciddiye alıyorlardır, diye düşündüm.”

sinemaya-bir-de-boyle-bakin

Dr. Yorulmaz, Türkiye’de Sinema ve Din Eğitimi alanında çalışan ilk akademisyen ve hali hazırda çok az kişi bu alanda çalışmalara sahip. Öyle ki doktora tezini sinema ve din eğitimi alanında almak isteyince zorluklarla karşılaşmış:

“Böyle bir konu almak istediğimi çevremdeki akademisyenlerle paylaştığımda olumsuz tepkiler aldım. Sinema ve Din Eğitimi’nin nasıl bağdaştırılabileceğini, böyle bir tezin mümkün olmadığını vs. söyleyenler oldu. İşin ilginç yanı bunlardan bir kısmı ilahiyatçı bir kısmı iletişimci akademisyenlerdi. Araştırmalarımı İngilizce kaynaklara yoğunlaştırıp Journal of Religion and Film’i gördüğümde böyle bir tezin mümkün olduğunu gördüm.”

2014 sempozyumunun organizasyonunda rol alan Yorulmaz 2015, Sinema ve Din Sempozyumu’nu kendi üniversitesi olan Marmara Üniversitesi’ne taşıyacak ve sempozyum önümüzdeki yıl Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenecek. Sempozyum’un akademik sponsorluğunu Journal of Religion and Film üstlenecek. Yorulmaz’ın isteğiyle sempozyumda İngilizce bildirilerin yanında Türkçe bildiriler de kabul edilecek.
Dr. Blizek’e göre “uluslararası akademisyenleri Omaha’ya getirmek biraz zordu. Fakat İstanbul’a bir çok yerden akademisyenin katılım göstereceğini umuyoruz.”

Dr. Blizek, akademik dergi, sempozyum ve Sundance Film festivali etkinlikleriyle Sinema ve Din alanında önderliğini devam ettiriyor. Fakat ona göre bu alanın geleceğini Dr. Yorulmaz gibi genç akademisyenler şekillendirecekler.

Dr. Yorulmaz: “Öğretim Teknolojileri, Materyal Geliştirme, Eğitsel Oyunlar gibi bir çok konuda seminerler, konferanslar veriyorum. Ama ne zaman Sinema ve Din alanı ile ilgili bir seminer versem salondaki kişilerin pür dikkat beni dinlediklerini ve onlarca soru sorduklarını görüyorum. İnsanlar bu alana çok ilgi gösteriyorlar. Önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde bu alanın çok daha popüler olacağını düşünüyorum .”

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak