Sigarayı bırakanlara önemli uyarı

Paylaş
 

Sigarayı yeni bıraktınız ve iştahınız bir anda arttı. Kendinizi yemeğe vererek, hızlı kilo alımlarınakarşı dikkatli olmalısınız. Bunun için alacağınız pratik önlemlerle kilo sorunundan kolayca kurtulabilirsiniz. Uzmanlar sigarayı bırakanlara pipetle soğuk su içmeyi öneriyor.

Adana’da özel bir hastanenin ‘Sigarasız Yaşam Polikliniği’nde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin Uysal, sigarayı bırakan kişilerin hızla kilo almaktan yakındığını belirtip, buna karşı pipetle soğuk su içmelerini önerdi.

Sigarayı bırakınca iştahınız artabilir

Nikotinin insan vücudunda doğal olarak üretilen dopamin, norepinefrin ve serotonin seviyelerini yükseltip, iştahı baskıladığını kaydeden Uysal, şu öneride bulundu:

“Kişi sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra tat alma duyusu aktifleşiyor. Tat ve koku hislerinin normalleşmesiyle iştahı açılıyor. Bu da besin tüketiminde artış ve kilo almaya neden oluyor. Özellikle yüksek kalorili tatlı ve yağlı besinlere eğilim güçleniyor. Ara ara pipetle soğuk su içmek, dopamin salgılamasını artırdığı için sigara bırakma sürecine olumlu katkı sağlayabiliyor.”

  • Site Yorum

Bir yorum bırak