Sevgi Şahin – DUYGUNU FARK ET…

Paylaş
 

İŞ YAŞAMINDA DUYGULARIMIZ VE ENERJİMİZ SAĞLIKLI MI?

Değerli dostlarım, duygularımız ve enerjimiz son derece geniş ve yöneticidir. Bunu ancak o derinliğe inerek, anlayarak, deneyimleyerek görebiliriz.

Duygularımız  hedeflerimize ulaşmada yönlendiricidir. Duygularımız aynı zamanda iletişim, ilişkiler, başarı, ihtiyaçlarımız, işimiz ile ilgili konularda sonuçları belirler ta ki onları tanıyıp yönetebildiğimiz ana kadar. Ne zaman duygularınızı ifade eder, görür, kabul eder ve kendinizi iyi hissedeceğiniz duruma getirirseniz, işte o zaman gelişmeye başlarsınız. Duyguların yapıcı hale dönüştürülmesi kendinizi iyi hissetmekle kalmaz aynı zamanda iş yaşamınız üzerinde de kolaylıklar sağlar.

İş hayatında stres yönetimi, müşteri ilişkileri, patron, çalışan ilişkileri, pazarlama alanı, yönetme, satışlar, iş strajedisi, çalışan sadakati herşey duyguların etkili şekilde ifade edilmesi ve gösterilmesi ile olur. Bu da kişilerin derinlerde yatan, farkına varmadığı duygularını açığa çıkararak kendi prangalarından özgürleşmesiyle mümkün olur. Bireyden genele doğru salınım yapar.

Duygusal ibresi  düzensiz, motivasyonu düşük, enerjisi yetersiz, söylenen ve olan durumlara karamsar yaklaşan kişiler enerjisi düşük insanlardır. “yapsam ne olur yapmasam ne olur?” “O yapıyor da ne oldu?” “ Kimse bu durumu değiştiremez?” düşünceleri,  söylemleri ve sürekli mazeretler bulmak  kişinin bulunduğu durumu daha da kökleştirir ve içinden çıkılmaz bir hal alır. Bunlar kişinin iç sesleridir ve enerjisini aşağıya çeker.  İşte o vakit durup bir bakmak gerekir… Aksi durumda iş hayatında, sosyal yaşamında, özel yaşamında meydana gelen durumlar bir müddet sonra kişide yaşadığı stres dolu düşüncelerle “yabancılaşma sendromu” oluşturur.

Bireyin pozitif, yapıcı ve olumlu olması iş dünyasında da başarılı sonuçlar getirir. Kesinlikle olumlu duygu içinde hareket ederek yaklaşım önemlidir ve gerçek anlamda kendi üzerinde çalışarak başaranlar sonucun mükemmeliğini görürler.

Duygularımızın gücünü, varlığını, enerjisini fark ettiğimiz zaman etkisini, yönünü, gücünü yönetebiliriz.

Siz kendinizi  işinizin başında zannedersiniz oysa duygularınız işinizin başındadır. Örneğin bir iş toplantısında en stresli bir anda sakin ve dingin kalarak soğukkanlılığınızı muhafaza ederek iletişimde kalırsanız,  güçlü duruşunuzu başarırsanız kazanan siz olursunuz ancak bu baskılayarak olmaz gerçek anlamda içinizden gelerek böyle davranarak yaparsanız sonuç  ödül olur. Duygularınızı yönetebilirseniz başarınız yükselir. Duygularınızı yönetmek direksiyonda gerçek anlamda sizin olmanız demektir. Bu kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bu muhteşem bir durumdur.

Her zaman kullandığım sözümü hatırlatmak istiyorum. “Duygularını fark et, fark etmediğin duygular kaderin olur”

Sevgiyle kalın

Sevgi Şahin / www.heykadin.com

Enerji Terapisti ve Yaşam Koçu

www.enerjiakademisi.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak