Sevgi Şahin – BAŞARI BİR İLİZYON MUDUR?

Paylaş
 

Dünyamızda pek çok konu var. Başarı çok tartışılmış halen de tartışılan toplum ve insanı ilgilendiren bir durumdur. İnsan olarak başarıya yüklediğimiz değer nedir?

Başarılı olmak nedir? Kime göre? Neye göre? Nasıl olmalı?

Ne olunca başarılı olunur?

Büyük bir iş sahibi olmak mı?

Çok paranızın olması mı?

Ünlü olmanız mı?

TV’de çok görünmeniz mi?

Gazete ve dergilerde adınızın çıkması mı?

Son model arabalarınızın olması mı?

Saraylarda, yalılarda, büyük gösterişli evlerde oturmak mı?

Özel uçağınızın olması mı?

Bugün yaptığınız işi topluma tanıtmak için çeşitli yollar var. Bir ajansla çalışıyorsanız, paranız varsa ya da ünlüyseniz, bir şey gerçekleştirdiyseniz yazılı, görsel basında çıkabilir, sıkça sosyal medyada bununla beraber dergilerde boy boy poz verebilirsiniz. Peki bu gerçek başarı mı?

Toplum içinde güvensizlik, değersizlik, onaylanmama, beğenilmeme duyguları olan insanlar kendisini bir şekilde göstermek için çabalar, göz önünde olan, kendisini daha çok gösterme olanağı olan mesleklere eğilimli olurlar. Bu egonuzu memnun etmektir. Egonuzu tatmin etmek için sevilmek, beğenilmek, alkış almak onaylanma ihtiyacıyla beslenmek egonun bir ürünüdür.

En çok egosu yüksek kişiler kendisini sürekli göstermek isteyen kişilerdir. Onay aldıkça kendisini başarılı görüyor bu cazibeye kapılıyor ve biz onlara başarılı diyoruz. Başarı ün müdür? Başarı zengin olmak mıdır? Başarı çokca göz önünde olmak mıdır? Başarı sosyal medyada çok beğeni almak mı?

Bir de başka tarafından bakalım egonun hırsı ile başkalarının ayağına çelme takmaya çalışmak kişiyi başarılı yapar mı? İlahi adaleti hatırlamak gerekir. Yaptığı işler gün gelir yön değiştirebilir. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Hangi işi yapıyor olursak olalım Adaletli ve saygılı olmalıyız. Manevi tarafımız için bu önemlidir.

Kıt kanaat geçindikleri halde çocuklarını okutup kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan çok aileler var. Onların yaptıkları başarı değil mi?

Engelli çocuğuna ömür boyu bakan ailenin fedakarlığı başarı değil mi?

Sade orta bir aileden gelip en aranılan konuşmacı olan kişi başarılı değil mi?

Bugün herkesin tanıdığı R harfini söyleyemediği halde yıllardır talk show sunan Beyazıt Öztürk başarılı değil mi?

Ayrıca yaşamında çocukluğu iyi olanaklarla geçmemiş olmasına rağmen mutlu aileleler içinde büyümüş şöhret ve para hırsı nedir bilmeyen mütevazı ailede yetişmiş harika işler başarmış kimsenin tanımadığı o kadar çok insan var ki… Yaşam sadece TV de gördüklerimizden, internette takip ettiklerimizden ibaret değil… Biraz başımızı kaldırıp çevremize de bakalım…

Sokaklarımızı temizleyen temizlik işçisi mi?

Ünlü bir şarkıcı mı veya artist mi daha başarılı?

Ünlüleri ekranda, gazete, dergilerde görüyorsunuz. Temizlik için çalışanları çokça önemsemediğimiz için farkında değiliz. Oysa sokağınız bir gün temizlenmese, çöpleriniz iki gün alınmasa ne olur?

O halde hangisi önemli? Hangi kişi daha başarılı? Pilotlar uçakları piste indiremese ne olur? Biz sadece düşen uçakları duyuyoruz değil mi?

Bize singapur uçağı şu saatte indi, İstanbul uçağı bu saatte indi bilgisini ilgilenmediğimiz için bilmiyoruz. Her gün inip kalkan binlerce uçaktan haberimiz olmuyor eğer içinde bir tanıdığımız yoksa tabii…

Kim tanır tüm havayollarının pilotlarını ? Var mı? Peki TV ye çıkıp ben dün şu uçağı indirdim diyen pilot var mı? Sizin haberiniz var mı?

Benim yok ancak o uçak inmese ve yüzlerce kişi hayatını kaybederse o uçaktan haberimiz oluyor. Devlet işlerinde, özel sektörde, sahada, ofiste çalışan milyonlarca insanın her an yaptığı önemli görevlerden haberiniz var mı? Yok… Çünkü onlar herkes gibi kendi işini yapıyor ve işini düzgün yapan halkdan insanlardır. Ünlü değillerdir. Oysa işlerini aksatsalar tüm sistem arapsaçına döner. Bir mağazaya girdiğinizde satış görevlisi her gelen müşteriyle ilgilenir ve gülümser.

İşi hizmet sektörü olan herkes böyle davranır. Böyle davranmak görevidir. Peki TV de rolü icabı gülen iyilik timsali aktör mü? Mağazadaki satış temsilcisi mi daha başarılı? Diye size sorsam ne dersiniz?

Şimdi silkelenip herkesin görevini yaptığını ve pek çok adsız başarılı insanların olduğu bir dünyanın var olduğu bilinciyle egomuzu törpüleyelim diyorum. O halde başarıya bakış açımızı yeniden gözden geçirmeliyiz ve zamanın hipnozundan kurtulmalıyız. Dünyamızdan başka yaşayacağımız yer olmadığını herkesin önce insan olarak var olduğunu anlayalım.

Doğru ve yanlış bizim zihnimizdedir.

Herkes kendi inandıklarını doğru sayma eğilimindedir. Hiç kimseyi gözünüzde büyütmeden olduğu gibi gördüğünüz, herkesin sadece işini yaptığını ve dürüstçe, hakkını vererek yaptığında da başarılı olacağını hatırlayalım ve mutlu olmak varken ben neden bunun gibi değilim diyerek andaki güzelliği kaçıran mutsuz insanlardan olmayalım…

Mutlu olalım.

 

Sevgilerimle

Sevgi Şahin / www.heykadin.com

Enerji Terapisti ve Yaşam Koçu

www.enerjiakademisi.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak