SEN İYİLİK ET

Paylaş
 

‘İnsanların parayla satın alınacağını’ zannedenler aslında ne kadar aciz olduklarını bilmezler. Çünkü onlar gerçekten de çok acizdirler. Ne yazık değil mi?

Parası var diye, düşeni ezen, onu hak ettiği yere ulaşması için engelleyenler, kendilerinin farkına vardıkları an bunu ancak iyi kavrayabilirler.

Onlar için ilk bakışta bunu anlamaları mümkün değildir. Çünkü onlar için her şey paradır. Para bir güçtür ve bütün kapıları açar, düşeni ezmek için ideal bir silah,hatta bazen kolay tekme atmak isteyenlerin mazlum insanlara karşı kullandığı bazı özel taktik.

İnanın öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, onurumuz, kimliğimiz ve varlığımız bile yok edilmek isteniyor. Bu insanların karşısında olanlar da, varolan onurlarını korumaya çalıştıkları için kendilerini bazen kapı önlerinde bulabiliyorlar.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ne güzel de söylemiş değil mi ,”Sana kötülük edene, sen iyilik et” Bunu başarabilmek, hele ki bu zamanda, menfaat ve çıkarların insanları köleleştirdiği bu zamanda çok zor. Ama zor da olsa iyilik için bir adım atmaktan vaçgeçmemeliyiz.

sen-iyilik-et-1

Hz. Mevlana’nın “Nice insanlar gördüm üstünde elbise yok, nice elbiseler gördüm içinde insan yok” sözü nasıl da günümüzü özetliyor değil mi? Ne yazık ki artık iç güzellikten ziyade dış görünüşe özen gösteriliyor. Bunun için giyilen elbise değil, elbiseyi giyen önemlidir.

Kimi zaman aynalar insanların kendilerini daha yakından görmelerini sağlar, kimi zaman da acı ama gerçeklere tanık olur. Sağlık ve mutluluğun tek gerçek olduğunu düşünürsek, diğer faktörlerin aslında hiç de önemli olmadığını görebiliriz. O zaman şu sonuç ortaya çıkar, herkes ne yaparsa kendine yapar, kaybedenler kaybetmiş gibi gözükseler de aslında onlar kazananlardandır, en azından onurları için yaşamayı bilirler. Hayatı, insanları ve hayvanları severler, kimseyi aldatmazlar, ekmeklerini bölüşürler. Gayeleri her daim iyilik ve sevgiyle yoğrulmuş hayatı yaşamak olur.

 

Severek Ölelim

 

Hamit ETEEVRANS 

Yayın Yönetmeni

 

www.heykadin.com.tr

www.hamiteteevrans.com

facebook.com/HamitEteevrans

twitter.com/HamitEteevrans

  • Site Yorum

Bir yorum bırak