Şeker ve tansiyon hastalarına uyarı

Paylaş
 

Uzm. Dr. Calap’dan Prof. Karatay’a itiraz…

Dahiliye Uzmanı Doktor Dilek Calap, Küçükçekmeceli vatandaşları, şeker, kolesterol ve tansiyon hastalıkları konusunda bilgilendirdi.

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde Küçükçekmece Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleşen söyleşiye katılan Doktor Dilek Rahmanoğlu Calap, tansiyon hastalığının sebebi bilinen ve bilinmeyen olarak ikiye ayrıldığını, ani iniş çıkışlara bakarak bir kişiye yüksek tansiyonlu denmemesi gerektiğini söyledi.

seker-ve-tansiyon-hastalari-3

TANSİYONLA İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Calap sözlerini şöyle sürdürdü: “Uyku sırasında tansiyon biraz daha düşer. Yine insan heyecanlandığı ya da efor sarfettiği zamanlarda da tansiyonu yükselecektir. Bu nedenle kişi tansiyon ölçmeden önce 5 dakika beklemeli. Sigara, alkol, aşırı tuz ve kafein kullanımı da yüksek tansiyona neden olabilir. Genellikle hemşireler tansiyonu sol koldanl ölçerler ancak bu doğru değil, sağ koldan bakılmalı.”

“İLAÇ ÖMÜR BOYU KULLANILMALI”

Tansiyon hastası bir kişinin ilaçlarını ömür boyu alması gerektiğini de kaydeden doktor Calap, “Bazı hastalar ömür boyu ilaç kullanmak istemiyor. Biraz iyileşince ilacı bırakıyor ya da organlarıma zarar verecek diye ilaç almıyorlar. İlaç ömür boyu alınmalı. Bu nedenle ilaçların yan etkileri ve maliyeti de düşünülmeli” dedi.

seker-ve-tansiyon-hastalari-1

“CANAN KARATAY DİYABET KONUSUNDA YANILIYOR”

Diyabetin ise hareketsiz yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme nedeniyle ortaya çıktığını söyleyen Doktor Calap, “Sağlıklı beslenme, ilaçları önerildiği gibi düzenli kullanılması, düzenli sağlık kontrolünden geçme sayesinde diyabet tedavisi yapılabilir. Canan Karatay şeker yüklemesi çok zararlı diyor. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Ayrıca medyada çıkıp kolesterolü çok yüksek değilse hastaya müdahale etmeyin de diyorlar. Biz zaten çok yüksek olmadığı sürece müdahale etmiyoruz. Ancak bir risk görürsek müdahale ediyoruz” diye konuştu.
Uzman doktor Dilek Rahmanoğlu Calap söyleşi sonunda ise katılımcıların sorularını yanıtladı. Ayrıca program sonunda söyleşiye katılan vatandaşlara ücretsiz check-up hediye edildi.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak