Sakın arabada bebeği uyutmayın

Paylaş
 

 

Bebeğiniz ile arabada seyahat ederken siz siz olun sakın onu uyutmayın… İşte o sebep…

ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçları, bebeklerin salıncak, araba koltuğu ve bunlar gibi pek çok hareket halinde olan yerlerde uyumalarının riskli olduğunu söylüyor. Uzmanlar, bebekleri araba koltuklarında ya da salıncakta uyutmamaları için uyarıyor. Penn State Milton S. Hershey Sağlık Merkezi‘ndeki araştırmacılar, 47 bebeğin hareket halindeki cihazlarda otururken veya taşınırken öldüğünün kayıtlara geçtiğini açıkladı.

Peki ama neden?

Ölen bebeklerden yalnızca biri dışındakilerin, boğulma sonucu hayatını kaybettiği doğrulandı. Bulguların üzerine Amerikan Pediatri Akademisi‘nden Dr. Batra dikkat edilmesi gereken noktaları sırlayarak ebeveynleri uyardı. Yapılan detaylı incelemede 2004 – 2008 yılların arasında bu şekilde ölen 2 yaşından küçük tüm bebek ölüm raporları ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu’na (US Consumer Product Safety Commission) gönderildi. Komisyon tarafından, geniş çaplı bir araştırma yapıldı ve mağdur ailelerle görüşmeler gerçekleştirildi. (Daily Mail)

İşte o 7 kural:

– Askıların tasarımı bebeğinizin nefes almasına zarar veriyor olabilir. Bebeğinizin yüzü her zaman görünür olacak şekilde kullanın.

– Araba koltuklarını asla yumuşak veya dengesiz yerlere sabitlemeyin.

Bebekler puset veya salıncaktayken kendi hava alma yollarını tehlikeye atabilcek pozisyonlara girebilirler; bu gibi aletlerin askılarını bebeğinize zarar vermeyecek şekilde ayarlamanız tehlikeyi engelleyebilir.

– Çocuklarınızı denetimsiz bırakmayın.

– Bebekler yattıkları yumuşak yüzeye gömülebilir veya oturdukları koltukta öne eğilerek kendilerini kurtaramayacakları pozisyonlara gelebilirler. O nedenle, bu tarz eşyaların kullanımı üreticinin talimatlarına uygun olarak yapılmalıdır.

– Çocuklarınızı araba koltuğunda bağlamadan ya da yarı bağlı şekilde bırakmayın.

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak