SABRIN SONU BAHAR

Paylaş
 

Bahar

Ne güzel mevsimdir. Tam da ekilen tohumların, incecik bedenleriyle toprağı kaldırıp başını göğe kaldırdıkları kainata renk kattıkları mevsim.

SABIR=BAHAR

Merhaba dünyanın en güzel okurları. Yine uzun bir aradan sonra sevgili yönetmenim Hamit Eteevrans‘ın ‘artık yaz’ demesiyle başladığım yazımla yine sizlerle buluşma şerefine erdim.

Küçücük kalbimizde nice hayaller ve umutlar var hepimizin. Tıpkı bir tohum gibi ektiğimiz hayaller (hayallerimiz dualarımız aslında ?) Farkında veya değil, ekeriz kalbimize bu duaları…

Hiç bir bahçede tohum ekilmesine ya da evinizde bir çiçeğin ekilmesine şahit oldunuz mu? Veya bir tohumu toprağa gömdünüz mü? Ya da belgesellerde bitkilerin ağaçların nasıl filizlenip topraktan çıkışını izlediniz mi? Lütfen yazının devamına geçmeden önce her tohumun ekilmek için bir mevsimi beklediğini ve her tohumunda her toprakta yetişmediğini, Rica etsem 30 sn düşünebilir misiniz?

Gördünüz mü tohumun ekilme aşamasını, verilen emeği, istikrarı, beklenen zamanı ve ortaya çıkan laleyi, sümbülü, velhasıl ne ekilmişse çıkan bitkileri…

Bu yazımda sabrınızı zorlamadan sadede gelmek istiyorum. Kalbimizde ekili olan her ne varsa… ‘Duam kabul olmadı, ne istersem olmuyor, yıllardır diliyorum olmadı, acaba olur mu? Neden herkesin duası kabul oldu da benimki olmadı?’ gibi sorularınızın işte cevabı;

Nasıl ki bir tohumun, kainata çıkıp yüzümüze gülmesi için bir mevsime, ona uygun bir toprağa ve yer yüzüne çıkmaya hazır olması içinde bir zamana ihtiyacı varsa, hayatta dilediğimiz her şeyin bir zamana ihtiyacı var. İşte dileğimiz ve duamız her neyse onun bize ulaşabilmesi için bir çabaya, gayrete, istikrara ve beklemeye ihtiyaç var.

SABIR bir tohum misali dualarımız ve isteklerimizin gerçekleşmesi için beklenen zaman, çekilen zorluklar, tıpkı tohumun toprağı üzerinden atıp zaferine ulaşması gibi bir çaba, gayret ve emeğin sonucuna denir.

Aslında SABIR➡BAHARın ta kendisidir.

Duanı kalbine ek, onun için gayret göster ve ortaya çıkması için en uygun zamanı bekle… Göreceksin baharın sana nasıl tüm renkleri ve kokusuyla koşarak geldiğini?

Hayatta hiç kimse mükemmel değildir. Onu, mükemmel kılan bizim hayranlık duygumuzdur. Aslında her BAHARın, sabrımızın karşılığı olduğunun farkında bile olmayan acizleriz.

Saat: 21.10 (Yine bir İETT otobüsüyle eve dönerken)

 

Sevgilerimle

Nesrin Özlek / www.heykadin.com

Radyo Programcısı

  • Site Yorum

Bir yorum bırak