Prof. Dr. Rehat Faikoğlu – PAŞA AHMET’İN RECEP

Paylaş
 

Biliyor musunuz? Annemle babam İskeçe’de Karaköy’de 10 yıl bıkmadan usanmadan ve de ihtirasla aşklarını sürdürmüşler. Sürdürebilmişler. Çünkü her iki tarafta bu aşka karşı… Bu aşkın evlilikle bitmesini iki taraftan da ne isteyen ne de destekleyen var. İnatla sürdürülen 10 yıllık aşkın sonucunda basit bir törenle evlenen aşıkların, aşklarının ilk meyvesi benim.

Doğduktan sonra adım bile problem olmuş. Anne sülalem o zamanlar o yöreye göre entelektüel, çünkü ayda bir kere dahi Türkiye’den gazete yalnız onlara geliyor, tranzistörlü radyo yalnız onlarda var, orta dalga İstanbul radyosunu onlar dinleyebiliyor ve dahi Türkiye’de akrabaları var. Atatürk’ün hayatını onlar biliyor, Türkiye’deki yönetim sistemini eleştirirken ben olsam diye söze başlıyorlar hatta Rahmetli Menderese bayılıyorlar. Niye mi? Belki koca kapıyı Menderes’te açar ve Anavatana göç edilir diye.

Köye okula öğretmen gelse anneannemlerin evinde, imam gelse oda anneannemlerin evinde kalırmış.  Çünkü onların evleri müsait, onların evleri hanaylı imiş… İskeçe ve bizim bölge olan ortakola anne sülalemin entelektüel oluşundan dolayı Anavatan Türkiye’den Batı Trakya’ya gelen ilk kontenjan öğretmeni bizim köye gelirmiş. Cumhuriyetle birlikte Latin alfabesine geçişi takiben Anavatanda, Batı Trakya’da ilk bizim köyde Latin alfabesi ile eğitime geçilmiş. Diğer köylerde eski yazı ve Kuran kursları varken bizim köyde Latin harfler öğretiliyor hatta inanması zor ama köy ilkokulunda Fransızca bile okutuluyormuş. Bunun hikâyesini de bir gün yazacağım.

Entelektüel olmasında ne olsun anne sülalem? O nedenle doğduğum zaman bizim köyün öğretmeni anneannemlerin öğretmene tahsis edilen bölümünde kalıyor ve de yeni doğmuş çocukları var ve İsmi SERHAT: (SERHAT bu gün Karadağ T.C Büyükelçisi)Ne güzel bir isim dayımlar benim adımı da Serhat koymuşlar. Rahmetli babaannem alay ederdi. Süslüce ad derdi. Neden? Çünkü anneannemler koymuş(!)Hanım tarafı olur mu? Babama şiddetli baskı yapmışlar ismimin değiştirilmesi için. Baskılara dayanamayan babam annemi de çok seviyor adımı Serhat’a yakın Rehat yapmış.

Anne sülalemden hayatta kalan tek tük akrabalar halen benim ismimi Serhat diye bilirler. Rahmetli babaannem alay etmek için adaşımın annesinin ismine de LİMON Hanım derdi. Zira Sütannemin adı Leman idi. Bu kadar kin, bu kadar nefret iki aile arasında. Neden mi? Anlatayım.

Babamın dayısı Külhanbeyi, kabadayı Recep dayıdan herkes korkar ve korkudan saygı duyar görünürlermiş. Sadece Recep dayı annemin amcaları ile takışmazmış. Her yöre ve köyde malum bir haddini bilmez mevcuttur. Bizim köyde de mevcut olan bu cinsten hatta adı Geveze olan Safiye yengenin Adem’i mevcutmuş. Mevcuttu diyebilirim zira bende yetiştim ve Geveze Adem’i tanıdım. Geveze Adem’i Recep dayı da hiç sevmez, sorgusuz sualsiz karşılaştığı yerde dövermiş.

Bir kurban bayramı birinci günü Recep dayı yukarı mahallede evli en büyük ablasını (RESİM AĞA ile evli) ziyaret edip köyün kahvehanesinin penceresine atını bağlamış ve rakısını yudumlamaya başlamış. Recep dayı 24 saat alkol alan biri imiş O sırada Geveze Adem kahvehaneye geliyor. Tabii Recep dayıdan bir güzel dayağını yiyor. Öcünü almak için de koşarak aşağı mahallede oturan Süleyman ağanın çocuklarına gidiyor ve Paşa Ahmet’in Recep sizin ailelerinize sinkaflı küfür ediyor diye iftira atıyor.

Bunu duyan Süleymen Ağa’nın çocuklarının en büyüğü annemim amcası(Koca amca’sı) silahını kuşanıp köyün kahvehanesine hızla gidiyor, kapıdan içeri giriyor; Recep dayı masasına davet ve bayramını kutlamak için ayağa kalktığı sırada koca amca sorgusuz sualsiz silahını çekiyor ve Recep dayı 4 kurşunla yere seriyor. Allah’ın rahmetine 4 gün sonra kavuşan Recep dayı ölüm döşeyin de iken sadece Zeyneeeeep, Zeynebim diye  haykırıyor.

Eveeet, annemin öz amcası iftira üzerine de olsa babamın öz dayısını kahvehanenin ortasında ve de bir bayram günü vuruyor. Anne ve babamın aşklarının 10 yıl sürmesine ve de basit törenle evlendirilmelerine hiç yorum yapmadım. Siz ne dersiniz?

 

Kalın sağlıcakla…

Prof. Dr. Rehat Faikoğlu / www.heykadin.com.tr

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak