Prof. Dr. Rehat Faikoğlu – KAYIN VALİDE NE DEMEK?

Paylaş
 

KAYIN VALİDE NE DEMEK?

 

Her Cins-i Latifin evlilik denen güzel kurumu veya güzel bir birlikteliği yaşaması halinde  hiçbir engel yok ise doğanın en güzel meyvesi olan bebeğe sahip olması halinde KAYNANA olması muhtemel veya kaçınılmazdır. Tabi ki güçlü, kuvvetli ve yüce dağ olan biz erkeklerinde bu durumda KAYINPEDER olması muhtemel veya kaçınılmazdır.

Zira hiçbir cinsi latifin Hz.İsa doğurma şansı yoktur.( Hz. Meryem hariç!?)Annelik kutsal denilerek, hatta cenneti annelerin ayakları altına konarak (biz erkeklere bir şey yok) yaşanan bu güzel yerkürede nedense Kayınvalidelere hiç yer verilmez. Bu sadece bizim toplumuzda değil tüm toplumlarda bu böyledir. Hatta en güzel soru ve cevap olarakta;’’Dünyada en mutlu kadın kimdir? diye sorulduğunda herkes Hz. Havva diye düşünmeden cevaplandırır . Çünkü kaynanası yok diye. Unutmamalı ki en mutlu erkekte Hz. Ademdir. Çünkü Onunda kaynanası yoktur.

Hiç düşündünüz mü? Bilmiyorum, ANAVATAN var da KAYNANAVATAN yok. ANAYASA varda Kaynana yasa yok. Anayol varda Kaynana yol yok. Bu haksızlık değil mi? Zira hep yanlış bilinen kaynananın anlamı (Eşimin anası, en çok zannedilen ve en nazik tarif edilen anlam) gerçekten bilindiğinde dahi bu zat-ı muhteremlerle ilgili düşünceler hiç değişmiyor.

Neden mi? Açıklayalım.

Evvelemirde Kaynana veya Kayın Valide’nin anlamı çok güzeldir

KAYNANA=KAİM OLAN ANA. Anamın yerine geçen ana.

KAYINPEDER=Babamın yerine geçen baba

KAYINBİRADER=Erkek kardeşimin yerine geçen erkek kardeş,

Aynen kaymakamda olduğu gibi. Kaim olan makam. Devleti temsil eden makam demektir.Anlamı bu kadar güzel olan analarımıza babalarımıza erkek kardeşlerimize haksızlık etmiyor muyuz?

Biliyorum,Kayınpeder ve kayın biraderlere laf yok ama kaynanalar için öyle düşünmüyorsunuz. Tabii ki siz koca ve karılar kaynanaları için ayni düşünceleri taşımıyorsunuz.Hep bir ağızdan bu kadın benim anamın yerine geçemez diye bağırıyorsunuz. Hiç düşündünüz mü bu düşmanlığın altında cinsellik yatar. FREUDAL düşüncesinden dolayı bu böyledir.

Bu yüzden kaynanalar gelinlerini ve/veya damatlarını sevmez ve düşmanlık beslerler.Ben büyüteyim eller alsın düşüncesidir. Kayınvalide olacak yaşa gelmiş cins-i latiflerin cinsellikle ilgili düşünceleri beyinden gelen impulslar değişmemiştir ama organik tezahürlerdeki değişimler ve Haşim, Ahmet, Mehmet, Con…… Amcalardaki performans düşüklükleri kıskançlık yaratınca güzelim KAİM olan ANA birden bire Kaynana oluvermektedir.

Dikkat edin bak. Ben damadımı çok seviyorum diyen kaynanalar bunu gerdan kırarak söylerler. Gelinini çok sevdiğini söyleyen kaynanalar da itirafları anında nedense oynar başlıklı oluverirler. Çok dikkatli bakınca bunu gözlemleyebilirsiniz.

Sevgili Cins-i latifler yinede şairin söylediklerine katılmamak elde mi ?

Kadın dediğin ayıp nedir bilecek.

Sıkboğaz edip seni yalancı durumuna düşürmeyecek.

Seni öyle bir tutacak ki arkadaş, sen bile şaşıracaksın öyle tutulduğuna.

iki lafın başı, her tartışmada ayrılalım tehdidi savurmayacak.

Sabırlı olacak ve asla gururuna dokunmayacak…

Tuzu az, şekeri çok gibi limiti olmayan prosedürlerle yemeklerle işi olmayacak. Şöyle pastırmalı kuru fasulyenin yanına tereyağlı pilavı konduracak şüphesiz.

Salatasız oturmayacak yemeğe. 7/11/2014

 

Kalın sağlıcakla…

Prof. Dr. Rehat Faikoğlu / www.heykadin.com.tr    

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak