Prof. Dr. Arif Verimli – OKUL KELİMESİNE DİKKAT!

Paylaş
 

ANNELER- BABALAR ÖĞRETMENLER DİKKAT!

OKUL FOBİSİ KONUSUNDA BİLİNÇLİ MİSİNİZ?

 

Okul fobisi çok şiddetli şekilde çocuğun okula gitmek istememesi ve ya okulla ilgili son derece isteksiz ve ilgisiz görünmesiyle başlayan bir çocukluk hastalığıdır. Okul korkusu da diyebileceğimiz Okul Fobisi, hem psikolojik ( ağlama, sinirlilik, saldırganlık. gibi normal olmayan davranışlarla ) hem de fiziksel ( baş ağrısı, mide bulanması, iştahsızlık. ) gibi bir takım sorunlarla kendini gösterir.

Okul Fobisi en çok Eylül, Ekim aylarında ve okulun ikinci yarı dönemi başlamadan önce kendini gösterir. En çok ilköğretim öğrencilerinde görülen okul fobisinin tipik belirtileri şunlardır;

· Çocuk “okul” kelimesini duyunca atağa geçer

· Okulla ilgili son derece ilgisiz ve isteksizdir

· Uyku düzeni bozulur

· Genellikle aile bireyleri dışındaki kişilerle olan ilişkilerinde utangaçtır

· Başarı ve takdir kaygısı taşırlar

· Öğretmenden ve evinin dışındaki yapıdan korkar

· Telaşlı, huzursuz ve içe dönük yaşamayı seçerler

· Okula gitmemek için herhangi bir fiziksel nedene dayanmayan asılsız hastalıklar ortaya atarlar

· Okul gereçlerine son derece itinasız davranır

· Arkadaş edinmez

· Okuldan korkar.

6-11 yaş arası çocuklarda daha sık görülen okul fobisinin, kız öğrencilerde görülme oranı % 13 , erkek öğrencilerde görülme oranı % 9’dur..

Okul Fobisinde aile faktörü; aşırı kollamacı, telaşlı, sarmalayan ailelerin çocuklarında, okula başlayana kadar ailesi dışında bir sosyal hayatı olmayan çocuklarda, boşanan ailelerin bir ebeveynine bağlı olarak yaşayan çocuklarda, ailesinden birini ölüm, hastalık, taşınma gibi bir sebeple kaybeden çocuklarda daha sık görülür.

Okul Fobisinde öğretmen ve okul faktörü; çok kalabalık sınıflarda, sert mizaçlı bir öğretmenin sınıfında, baskıcı, ezberci, hırpalayan ve aşırı kuralcı eğitim sistemlerinde daha sık görülür.

Eğer çocuğun okula karşı isteksizliği ve korkusu aile ve öğretmen tarafından önemsenmezse okul fobisi kronikleşir ve yarıda kesilen bir okul hayatiyla sonuçlanabilir.

Bu sebeple okula gitmek istemeyen ve okul kelimesi duyunca telaşla atağa geçen çocuklarınızı dikkate alın öğretmeninden ve bir uzmandan mutlaka yardım isteyin.

 

Psikiyatrist Prof. Dr. Arif VERİMLİ  / www.heykadin.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak