Odayı büyük gösteren ipucu

Paylaş
 

Odanızın küçüklüğünde boğuluyor musunuz? O zaman sizin için hazırladığımız önerileri dikkate alın. İşte odanızı büyük gösterecek ve kolaylıkla uygulayacağınız bir kaç ipucu… 

Genellikle evin en çok kullanılan odası salon, dinlenmek, aile ve arkadaşlarınızla zaman geçirmek için başlıca mekanınızdır. Bunun yanı sıra eve gelen konuklarınızın ilk izlenimlerini edinecekleri oda da salondur. Bu kadar çok görevi aynı anda yüklediğiniz salonunuz eğer dilediğiniz kadar büyük değilse, salonu geniş gösterecek bazı ipuçlarından yararlanmanız gerekebilir.

İşte salonu olduğundan daha geniş gösterecek ipuçları…

Zemin tercihi yaparken dikkat!

Zemini doğru şekilde kullanırsanız, odayı daha geniş göstermek adına size epey yardımı dokunur. Zemini döşerken halı ya da parke vb malzemeler arasından tek birini seçin ve salona bitişik odaların zeminini de aynı malzeme ile döşeyin. Böylece kesintiye uğrayan değil, genişleyen, devam eden bir salon zemini görüntüsü ortaya çıkar. Koltuk ya da diğer mobilyalarınızı ayaklı modellerden seçerseniz bu da salonu daha geniş göstermeye yardımcı olur. Göz sürekli bir mobilyaya çarpmadan zemin geniş bir şekilde algılanmış olur.

odayi-buyuk-gosteren-ipucu-2

Boş duvarları değerlendirin

Duvarlar her ne kadar bir odanın sınırlarını belirleyen yapılar olsa da, siz odanızı olduğundan geniş göstermek için aynı duvarlardan faydalanabilirsiniz. Gözler ne kadar duvar boyunca yükseğe doğru kayarsa salon da o kadar geniş algılanır. Örneğin perdeleri olabildiğince tavana doğru asmak, uzun perde tercih etmek, tavanda kartonpiyer süslemeleri ya da uzun, tavana kadar yükselen kitaplıklar bu görevi yerine getirebilir. Duvar boyunca ilerleyen, tavana doğru çıkan dekorasyon öğeleri bir göz yanılgısıyla salonu daha geniş gösterebilir.

Basit hareketlerle ön plana çıkarın

Eşyaların birbirlerinin yoluna çıkmadığı, bir köşeden diğerine rahatça yürünebilen bir salon daha geniş görünecektir. Özellikle en çok yönelilen, örneğin kanepe, yemek masası gibi eşyalara doğru yürürken rahatça ilerlenecek ve kimsenin yoluna engel çıkmayacak şekilde salonu düzenlemeye çalışabilirsiniz. Aynı şekilde elektrik düğmesini kullanırken ya da cam açıp kapamak gerektiğinde de bunlar zorlu görevlere dönüşmemeli, eşyalar bu tip basit hareketleri engellememeli.

odayi-buyuk-gosteren-ipucu-3

Dikkatleri bir noktada toplayın

Salonda dikkat çekici bir odak noktası belirlemek, gözleri bu noktaya çeker. Böylece odanın büyüklüğü-küçüklüğü gibi ölçülerle ilgili izlenim geri planda kalır. Duvarlarla kontrast oluşturan bir kanepe ya da renkli bir duvar dekorasyonu gibi pek çok farklı tarzda odak noktası düşünülebilir.

Bir başka seçenek de salonda diğer eşyalarla kontrast oluşturacak aksesuarlar olabilir. İlgi çekici, farklı tasarıma sahip bir obje, klasik salonda modern bir eser ya da modern bir salonda klasik bir aksesuar gibi örnekler verilebilir. Parlak renkli mobilyalar da dikkatleri üzerilerine çekerek salonun küçüklüğünü geri plana atabilir. Modern salonunuzda antika görünümlü bir konsol bu tip bir odak noktası olabilir.

Aynayı duvarda tercih edin

Aynalar duvarları geriye doğru iter ve ışığı yansıtır. Bu da odanın daha geniş görünmesi anlamına gelir. Ayna yerleştirirken, aynaların neyi yansıttığına dikkat etmek gerekir. Boş bir duvarı değil, dışarıyı, bahçeyi, ağaçları ya da salondaki bitkileri, pencereleri, süslü perdeleri gibi, göze hoş gelen bir görüntü yansıtan aynalar görevini daha iyi yapar.

Ayna-dekorasyonu genis-duvar-aynasi Duvarı tamamen aynayla kaplamak yerine çerçeveli, zemine ve duvara dayalı büyük bir ayna ya da duvarda pek çok küçük ayna gibi bir dekorasyon daha modern görünecektir.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak