Obezite cerrahisinde başarı yüzde 90

Paylaş
 

Uzmanlar uyarıyor: “Evde pişirdiğiniz yemeklere dikkat edin, çocuğunuzu Fast Food’a yönlendirmeyin…”

Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği sağlık söyleşileri kapsamında Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’ne konuk olan Avrupa Şafak Hastanesi Genel Cerrahi Doktoru Erol Vural, obezite hakkında bilinmesi gerekenleri katılımcılarla paylaştı.

Söyleşiye, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Güllüçayır da katıldı. Kişilerin yaşam standartını düşüren ve pek çok hastalığı beraberinde getiren obezitenin kişilerin yaşam süresini de kısalttığını ifade eden Opr. Dr. Erol Vural, dünyada 700 milyon insanın obez olduğuna dikkat çekti.

obezite-cerrahisinde-basari-yuzde-90-sibel-gullucayir-2

‘CERRAHİDE BAŞARI YÜZDE 90’

Özellikle obezite cerrahisi ile ilgili katılımcıları bilgilendiren Dr. Vural, obezitede cerrahinin temel amacının kişinin midesini küçültmek olduğunu belirterek, bu ameliyatların yüzde 90 başarılı olduğunu belirtti. Bu hastaların daha az yemek yediğini belirten Vural, “ Midesi küçülen hastalar, acıktıysa birinci ve ikinci köfteyi yer, üçüncüyü yiyemez. Kusar, mide izin vermez. Cerrahi yöntemle, yalnızca insanların zayıflamasını sağlamıyoruz, onları pek çok hastalıktan da kurtarıyoruz. Diyabet, koroner damarların tıkanması, kolesterol, kalp yetmezliği, hipertansiyon obeziteyle beraber gelişen hastalıklar. Kalp krizleri, kişilerin cinsel fonksiyonlarının bozulması obeziteyle birebir bağlantılıdır. Çünkü, obeziteden pek çok hormon etkilenir” diye konuştu.

obezite-cerrahisinde-basari-yuzde-90-sibel-gullucayir-3

‘ERGENLİK DÖNEMİNDE KAZANILAN BESLENME ALIŞKANLIĞINDAN KURTULMAK ZOR’

Vural, ergenlik döneminde kazanılan beslenme alışkanlığından kurtulmanın zor olduğunu da eklediği konuşmasında, ailelere tavsiyelerde bulundu:

“Çocuklarınızı ‘fast food’dan uzak tutun. Ergenlik döneminde kazanılan beslenme alışkanlığı ömür boyu devam ediyor. Evde yaptğınız yemek onu dışarıda yemeye teşvik ediyor olabilir. Çocuğunuzun iştahını kesmekle uğraşmayın. Ne yemesi gerektiği konusunda yardımcı olun. Süt ve süt ürünleri ile balık yemelerini öneriyoruz” diye konuştu.

Söyleşi sonunda Başkan Yardımcısı Sibel Güllüçayır, Dr. Vural’a teşekkür ederek, çiçek takdim etti. Katılımcılara Avrupa Şafak Hastanesi ücretsiz check-up kartları da dağıtıldı.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak