Nesrin Özlek – SEVGİ…

Paylaş
 

İLGİ VE ALAKAYA AÇIZ

 

İlgi, alaka ve SEVGİnin önemini hayatımda anlamama sebep olan tüm olumsuzluklara ve öğretilere sosuz şükrümle başlamak istiyorum yazıma.

Kadın aynı kadın, erkek aynı erkek demiştim ilk yazımda… Fikrim değişmedi. Kadın hala duygusal ve naif, erkek hala soğukkanlı ve mantıklı… Bu duygular kadın ve erkeğin yaratılışında var ve bunu değiştiremeyiz.

Kadın ve erkeklerde ortak olan tek şey ilgi ve alaka… Yüce kitabımız Kurân-ı Kerim’in ilk sûresi olan Alak sûresinde ‘alak’ kelimesi embriyo, kan pıhtısı, aşk, sevgi, ilgi ve alaka anlamlarına gelir. İNSAN olabilme kılavuzumuz Kurân’ın ilk inen ayetlerinde aşktan, sevgiden, ilgi ve alakadan bahseden Rabbimizin bize mesajı ne olabilir? Bugün bunu düşünebiliriz.

Kadınlara göre erkekler ne kadar kaba, erkekler içinde kadınlar ne kadar çenesi düşük olsalar bile birbirini tamamlayan olmazsa olmaz İNSANlardır. Kadın erkek olmadan, erkekte kadın olmadan ne çoğalabilir ne de hayatlarında bir renk olur.

Midemizin açlığını gideren tek şey yemek, RUHun gıdası ise ilgi ve alakadır.

İlgi ve alaka bizim muhtaç olduğumuz RUHi bir ihtiyaçtır. Nasıl ki bedenimizin ihtiyacı gıdaysa, RUHumuz ise sevgi, ilgi ve alakaya muhtaçtır. Aranızdan ‘benim bunlara ihtiyacım yok’ diyen birinin olacağını gerçekten düşünemiyorum.

Hiç madde bağımlısı olmuş İNSANlarla maddeye başlama sebeplerini sordunuz mu? Tanıştığım (madde bağımlılığından kurtulmuş) pırlanta gibi gençlerden duyduğum şey ilgi ve alaka eksikliği, kısaca SEVGİ…

Bazı anne ve babalar, eşler SEVGİnin maddeyle ilgili olduğunu sanırlar. ‘Çocuğumun bir dediğini iki etmiyorum daha ne yapabilirim? Eşimin her isteğini yerine getiriyorum daha ne yapayım?’ diyenler mutlaka vardır aramızda…

Eğer İNSAN olarak birbirimize bir saatimizi ayırıp gözlerimizin içine bakarak dinlemiyorsak. Eğer çocuğumuza her istediğini yapıp daha bir gün bile kucaklayıp başını okşamamış, koklayıp öpmemişsek. Eşimiz, kadınsa ona sevgi cümleleri iltifatlar etmemişsek, erkekse sevgiyi ilgiyi hep ondan beklemişsek. Kadın olsun erkek olsun dünyayı önüne serseniz ne yazar?

Gözlerimizi yazıdan ayırdığımızda kendimize dönelim mi? Kendimizle ne kadar ilgili alakalıyız? Kendimizi ne kadar seviyoruz? Kendimizi sevmeden ilgi alaka göstermeden başkalarına bunu nasıl yapabiliriz?

Bunun üzerine daha çok şey söylenir…

Ama haftaya Cuma günü inşallah…

Hayatta hiç kimse mükemmel değildir. Onu mükemmel kılan bizim hayranlık duygumuzdur. Aslında herkes ilgi, alaka ve sevgiye muhtaçtır…

 

Sevgilerimle

Nesrin Özlek / www.heykadin.com

Radyocu

  • Site Yorum

Bir yorum bırak