NELERE BAĞIMLIYIZ?

Paylaş
 

Uzun bir aradan sonra yeniden yazmanın heyecanıyla ne yazsam diye düşünürken, aklıma ne kadar çok bağımlılığımız olduğu geldi.

Bağımlılık sadece maddeyle mi?

Emin olun madde bağımlılığı ne kadar kötüyse, hayatta farkında olmadan bağımlı olduklarımız da o kadar tehlikeli!

“Ama ben bir iş insanıyım (kadın/erkek). Tabi ki işimi parayı düşüneceğim.”

“Ama ben bir anneyim. Tabi ki çocuğum hep aklımda olacak.”

“Ama ben bir aşığım. Tabi ki aklım sevdiğimde olacak.”

“Ama ben eşimi çok seviyorum. Onsuz bir hayat bile düşünemiyorum. Tabi ki aklım eşimde gibi sözleri duyar gibiyim.”

Bu saydıklarımın çoğu belki de bağımlı olduklarının farkında bile değiller.

Bir de bağımlılığının farkında olanlar var;

Sigara bağımlısıyım”

Alkol bağımlısıyım”

Madde bağımlısıyım”

Gibi…

Bir şeye bağımlılığın farkında olmak en azından kurtulmanın yollarını da aramamızı sağlar.

Ya farkında değilsek!

Her şeyin fani olduğu bu dünyada bağımlı yaşadığımız her şeyden bir gün ayrılacağımızı bile bile yine de onlardan vazgeçemeyiz.

Mesela; Bütün hayatını eşine veya sevgilisine göre şekillendirenlerden onların vefatı veya ayrılıklarından sonraki hallerini kimse yaşamak istemez. Gözlemlediğim ve konuştuğum insanlardan çoğu elini eteğini hayattan çekiyor. Kanadı kırık kuş gibi yaşamını perişan bir şekilde sürdürmeye çalışıyor. Sonuçta ya yapayalnız kalıyor ya da ne kendisine ne de topluma faydası olamayan bir birey oluyor.

Anne babaya ve ebeveynlerin çocuklarına bağımlılığı da yine aynı şekilde onlardan ayrıldıktan sonra buhranlara sebep olabiliyor. Ya da öz güvenlerini yitirmiş bir halde hayata tutunmaya çalışıyorlar.

Annem babam olmadan yaşayamam. Çocuğuma bir şey olsa ölürüm. Eşim/sevgilim olmadan hayattan hiçbir zevk almam, yaşayamam” diyenleri hep duymuşuzdur.

Yalnız geldiğimiz şu dünyadan nasıl yalnız göçüp gideceksek, aslında paramızın, anne-babamızın, işimizin, eşimizin, bağımlı olduğumuz her şey varken de yalnız değil miyiz?

İNSAN olarak sorumluluklarımız yerine getirip, gerisini Allah’a bıraktıktan sonra kim olanın ya da olacağın önüne geçebilir ki?

Kısaca şunu anlatmaya çalışıyorum.

Biz bu dünyada sevdiğimiz değer verdiğimiz ne varsa hayatımızın merkezindeyseler hayal kırıklıkları ve buhran yaşamaya yalnız kalmaya mahkûmuz.

Hayatın merkezinde Yüce Rabbimiz olur da etrafımızda olan varlık ve değerlerimizin emanet oldukları bilinciyle onlara sahip çıkar, onları sever ve onlarla yaşamaya alışırsak, belki biraz zor olacak ama inanın hayal kırıklıkları daha az, yaşama tutunup yolumuza devam etmemiz de daha kolay olacak. Aksi takdirde bu dünyadan bağımlı olduklarımız olmadan bir hayat düşünemez, yaşamımızı onlara göre şekillendirdiğimiz için etrafımızda olup biten birçok güzelliği kaçırarak kısır bir döngüde yaşar ve ölürüz. Nasıl ki madde bağımlılığı için uzmanlardan destek alıyorsak diğer bağımlılıklarımız için de uzmanlardan yardım almakta fayda var. Daha özgür daha güzel görebilen ve sağlıklı düşünen insanlar olmak için…

Hayatta hiç kimse mükemmel değildir. Onu mükemmel kılan bizim hayranlık duygumuzdur. Aslında herkes bağımlı olduklarıyla acizdir.

 

Sevgilerimle

Nesrin Özlek / www.heykadin.com

Radyo Programcısı

 

 

 

 

 

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. hülya dedi ki:

    Şükrü eda edilmeyen nimet daima elden çıkmaya mahkumdur…onun için elimizdekilerin kıymetini iyi bilelim.gerek anne baba eş dost çoluk çocuk kolu komşu,en başta sağlığımızın…gerisi zaten kendiliğinden gelir vesselam.

Bir yorum bırak