Nesrin Özlek – AMA İNSAN…

Nesrin Özlek
Paylaş
 

SİZ FARKLI MISINIZ?

Herkesin hayatında hiç unutamayacağı çok değerli İNSAN’lar vardır. Hayatı bizzat yaşayarak deneyimlemiş ve özünden bakan. Baktığınızda gözlerinde samimiyetini hissteğiniz İNSAN’lar…

heykadin.com kadın portalının kurucusu çok kıymetli meslektaşım Hamit Eteevrans işte onlardan biri. Yakın zamanda piyasaya çıkan ‘SEV‘ kitabını okuyanlar bilir. Hayata SEVgiyle bakan samimi bir İNSAN. Bana ilk köşe yazısı teklifi de, yıllarını her türlü zorluğa rağmen gazeteciliğe adayan, pes etmeden ve duruşunu bozmadan yoluna devam eden ince ve zarif bir ruha sahip İNSANdan geldi.

Evet, kıymetli okurlar bu benim ilk yazım… İNSAN ilk yazısında hangi konuyu işler bilemem. Herkesin düşüncesi farklı farklıdır. Ama ben, İNSAN ile başlamak istedim.

Daha doğrusu Allah nasip ederde her hafta yazabilirsem İNSAN ile ilgili kendime özgü düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

İNSAN varoluşundan günümüze birçok tartışmaya konu olmuş. İnsan üzerine araştırmalar yapılmış, kitaplar, romanlar, şiirler yazılmış.

Ama insan aynı insan…

Biyolojik olarak prametüre olanlar hariç hemen hemen herkes aynı yollarla, aynı zamanda aynı şekilde dünyaya gelir. En eski çağda da bugün de insan bir anneden dünyaya geliyor. Biz insanların var oluş, büyüme ve ölüm evreleri birbirinin aynı olduğu gibi, aslına bakarsanız insan toplumlarının yaşam şekilleri de çağa ve zamana göre aynı…

Geçmişten günümüze baktığınızda savaşlar, siyaset, ekmek kavgaları, yaşanan aşklar hemen hemen aynı. Değişen tek şey var. O da bizim algımıza göre zaman…

Kadın aynı kadın, erkek aynı erkek…

Tıpkı uzaydaki yıldızlar gibi… Onlar üzerine de yüzyıllardan beri araştırma yapılır. Her gün yeni bir yıldız keşfedilir. Ama yıldızlar da var oldukları günden beri aynı yıldızdır.

Kimi daha parlak, kimi az parlak… Kimi yıldızda var ki koca galaksiyi aydınlatacak kadar büyük bir enerjiye sahip. Bir o kadar da hiç ışığından eksiltmeden her gün karşılıksız bir biçimde bu ışığı sunacak kadar cömert ve mütevazı.

Mütevazı deyince ‘yıldız’ ve ‘tevazu’ ne alaka değil mi? Bu yıldızın Güneş olduğunu fark ettiğinizden eminim. Güneş hem tüm gaksiyi aydınlatır hem de görevini asla geciktirmez. Güneşte diğer yıldızlarda başka yıldızların işine mani olmadan sistemdeki yoluna devam eder. Gezegen sisteminde en parlak yıldız ile ışığı en az olan yıldızın, var olan sistemde bir yeri olduğunu, biri olmadan diğerinin bir anlam ifade etmediğini unutmamak gerek.

Nasıl ‘kadın aynı kadın erkek aynı erkek’ seslerini duyar gibiyim…

Bunları size ifade etmeye çalışacağım…

Ama haftaya…

Şu an bu yazıdan gözlerinizi ayırdığınızda kendinize dönmenizi ve yıldızlardan en parlağı da olsanız, ışığı az olan bir yıldız dahi olsanız, sizin de bu kainatta var olmanızın mutlaka bir sebebi olduğunu sakın unutmayın. Siz varsanız var olan insanlığın bir parçası olduğunuz içindir.

Hayatta hiç kimse mükemmel değildir. Onu mükemmel kılan bizim hayranlık duygumuzdur. Aslında herkes eksiktir. 

 

Nesrin Özlek / www.heykadin.com

Radyocu

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak