Nesrin Özlek – ÇARESİZLİK

Paylaş
 

Bugün Gaziosmanpaşa’dan evime minibüsle geçmem icabetti. Bineceğim araç birkaç minibüsün arkasında boş bekliyordu. Minübüse doğru yürüdüm. Yolcu yoktu. Ama şoför soğukta dışarıda beklememe razı olmadı ki, kapıyı açtı. Selam verdim oturdum.

Kinaye yaparak, “Şimdi gideceğimiz yere kaç saatte varırız? Bu yüzden hiç minübüse binmiyorum. Neden bu kadar yavaş gidiyorsunuz?” deyince genç arkadaş güldü. Beklemediğim bir cevap verdi. “Abla bende hiç binmek istemiyorum. Ama mecburum.”

“Önce espri mi yapıyor, ciddi mi?” diye düşündüm. Olur ya belki de dalga geçiyordur. “Madem şikayetçisin, binmeseydin” manasında…

Ama genç şoför hiç de öyle görünmüyordu. “Nasıl yani? Şimdi istemeden mi minübüs şoförlüğü yapıyorsun?” dediğimde. “Evet. Maalesef. Babamın zoruyla” deyince, şaşırıp kaldım.

“Peki ne yapmak istiyordun? Baban neden zorla şoförlük yapmanı istedi?” diye sorunca, “abla ben okumak istedim. Ticaret Lisesi mezunuyum. Babam da bir yıl hakkın var. Kazandın kazandın, yoksa minübüs şoförü olacaksın” demiş.

Genç şoföre, “peki neden sana verilen fırsatı değerlendirmedin? Çok çalışıp kazansaydın” deyince, aldığım cevapla çok önemli bir şeyi daha atladığımı fark ettim.

Genç Şoför: “Abla Ticaret Lise’sinde okuduğum için dersanedeki birçok konuyu yeni görüyordum, birine yoğunlaşsam diğer dersleri kaçırıyordum” deyince benim de geçmişte yaşadığım sorunlar gözümün önünde canlandı. Onu çok iyi anlıyordum. Meslek, Ticaret ve İmam Hatip Liselerinde maalesef mesleki dersler dışındaki dersler hep zayıf olmuştur. Öğrenciler dersanede gördükleri dersleri hayatında ilk kez görmüş gibi afallar. Ben bunu yaşamıştım ama belli ki hala sistem değişmemiş.

Neyse ben hala genç arkadaşı hedefine yürümesi konusunda ikna etmeye çalışıyorum. Genç şoför de “keşke babamın ne kadar ‘dediğim dedik’ bir adam olduğunu bilseydiniz” dedi. Sonradan Siirt’li olduğunu öğrendiğim şoföre “Bunu bilmediğimi zannetme, doğu kültürünü çok iyi bilirim” dedim.

“Sen kararlı olursan babanı da ikna edersin” dediğimde, ağabeyinin üniversite mezunu olduğunu duyunca bir şok daha yaşadım. “Ağabeyinin neden okuttu da seni okutmuyor?” dediğimde, ” Çünkü o çocukken çalışkan bir öğrenciydi.

Bir telefon geldi. Genç şoför konuşmasını bitirdikten sonra “abla bu arayan kuzenimdi, onun da babası okuyun sonuna kadar arkanızdayım” diyormuş. Hüzünlü ve umutsuz gözlerle bana kuzenini anlatırken, kimilerinin imkanlar içindeki çabasızlığını, kimilerinin de imkansızlıklar içinde çabasına bir kez daha şahit oluyordum.

Genç şoför arkadaşımızda gördüğüm farklı birşey vardı. O normal minübüs şoförleri gibi günü kurtarma derdinde değildi. Geleceğe dair planları vardı. Sabah 10.00 gece 12.00 çalıştığı için üniversite sınavına hazırlanamayan genç şoför de gördüğüm, bir gün kendi çabasıyla kabuklarını kırıp çok daha güzel yerlerde olacağıydı.

Bazen çaresiz olmak İNSAN’ı en büyük başarılara yürümesi için kamçılar. Yani çaresizlik çaredir aslında akleden insanlarda… Adını vermek istemediğim genç şoför arkadaşım da bu ışığı gördüm. O kadar çaresiz kalmış ki, babasıyla mücadele etmekten yorulmuş. Ama bir gün istediği işi yapıyor olacak ve babası da ona saygı duyacak. Şimdiden bunu görür gibiyim.

Yolun ve bahtın açık olsun genç şoför 🙂

Hayatta hiç kimse mükemmel değildir. Onu mükemmel kılan bizim hayranlık duygumuzdur. Aslında herkes zor koşullarda hayallerine çıkacak bir yol bulur…

 

Sevgilerimle

Nesrin Özlek / www.heykadin.com

Radyo Programcısı

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak