Nesrin Özlek – BEKLENTİSİZ HAYAT OLUR MU?

Paylaş
 

 

BEKLENTİ EŞİTTİR MUTSUZLUK

Yıllar önce bir DOST, ‘Beklenti içinde olan gafillerden olma’ demişti. Hakikaten ne zaman beklenti içinde olsam hep ‘mutsuz’ oldum.

Yıllardır gözlemliyorum. Çocuğundan, ebeveyninden, eşinden, kardeşinden, akrabasından, komşusundan, arkadaşından ve dostundan beklentisi olanları… Hepsinde bir mutsuzluk, bir şikayet bir bıkkınlık modu var.

‘’Bir insan neden beklenti içinde olur’’ sorusunu sormadan edemiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bilemem. Ama benim aklıma şunlar geliyor:

1- Severim, sevgi beklerim

2- Sayarım, saygı beklerim

3- Hizmet ederim, hizmet beklerim

4- Yardımcı olurum, yardım beklerim

5- İyilik yaparım, iyilik beklerim

Kısaca ‘’karşılıksız hiçbir şey yapmam.’’ Durum böyle olunca beklentiler ortaya çıkıyor.

İçinizden şu soru geçebilir. ‘’Sanki senin hiç beklentin yok mu? Beklentisiz yaşam nasıl olur?’’ Kesinlikle haklısınız. Benim de beklentilerim oluyor.

İNSAN olmak yolunda ilerleyen bizler elbetteki dört dörtlük değiliz. Ama hayvandan farkımız aklımız ise o zaman İNSAN olabilmek için de hata ve eksiklerimizi görüp düzeltmek gerekmez mi?

Beklentilerini aşmış bir insan olarak değil, hep beraber aşmamız için ayna olabileceksem ne mutlu.

Büyüklerimiz, yaşamış, görmüş, geçirmiş tecrübe sahibi İNSANlara dikkat edin, karşılık beklemeden yaşamayı tercih etmemizi isterler.

Mesela;

‘İyilik yap denize at. Kul bilmezse Hâlık bilir.’

‘İnsan nankördür’

‘Besle kargayı oysun gözünü’

Biraz düşünüp yaş görünce, neden atalarımızın bu sözleri söylediklerini daha iyi anlıyoruz.

Karşılıksız sevgiyi en iyi bilenler anne ve babalarımızdır. Sanırım ne demek istediğimi de en iyi onlar anlayacak. Çocuğunuzu severken o da beni sevsin, ya da ben ona baktım büyüttüm o da büyüdüğünde bana baksın diyen var mı? İstisna olanlar hariç kimse evladından karşılık beklemez.

Anne babalar evlatlarının mutluluğuna mutlu olur. Onlar hastayken, mutsuzken üzülür. Karşılıksız hesap yapmadan yedirir, içirir ve giydirirler.

Sanırım ne zaman ki bizler karşılık beklemeden içimizden gelerek sever, iyilik yapar, mutlu eder, hizmet eder ve yardım edebilirsek işte o zaman musmutlu olacağız 🙂

Ne kadar zor bir şey söylediğimin farkındayım. Ama mutlu olmanın da tıpkı yemek yapmaktaki tüyolar gibi püf noktaları var.

Umarım ben de dahil olmak üzere İNSAN olabilme yolunda ilerleyen herkes karşılık beklemeden yaşamayı öğrenebiliriz.

‘Hayatta hiç kimse mükemmel değildir. Onu mükemmel kılan bizim hayranlık duygumuzdur. Aslında çoğumuz beklenti içinde mutsuzdur.’

 

Sevgilerimle

Nesrin Özlek / www.heykadin.com

Radyo Programcısı

  • Site Yorum

Bir yorum bırak