Neden yulaf tüketmeliyiz?

Paylaş
 

Kimimiz seviyor, kimimiz sevmiyor ama bazı gıdaları sevsek de sevmesek de tüketmemiz gerekiyor. İşte bu gıdaların başında Yulaf geliyor. Yulaf tüketmenin birçok hastalığa iyi geldiği ve depresyona iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Sağlığınıza birçok yönden fayda sağlayan yulaf içeriğindeki vitaminler sayesinde depresyona yakalanma ihtimalinizi de düşürüyor. Yulaf gevreği ya da yulaf ezmesi tüketmek, nedense sadece diyet yaptığımızda aklımıza geliyor. Oysa ki, yulafın faydalarını duyduğunuzda onu beslenme düzeninize temelli katmak isteyeceğinize eminiz! Mide hastalıklarından strese kadar birçok sağlık sorununa iyi gelen ve vücudumuza sağlık katan yulafın faydalarını öğrenmeye ne dersiniz?

İşte bir çok hastalığa iyi gelen yulafın faydaları…

Depresyona karşı korur

Yulafı düzenli olarak tüketmek, olası bir depresyon sorununa karşı kişiyi koruyor. B6 bakımından çok zengin olması seratonin düzeyini yüksek tutuyor, böylece depresyona yakalanma olasılığı düşüyor.

Kemik erimesini önler

Biraz sütle karıştırılmış yulaf, oldukça kuvvetli bir kalsiyum kaynağına dönüşüyor. Yulafın bu şekilde tüketilmesi kemik erimesinin önüne geçiyor.

Bağışıklığı yükseltir

Yulaf, bağışıklık sistemini yükseltici bir etkiye sahip. Aynı zamanda serbest radikallerin kansere yol açmasını önlüyor. E vitamini açısından zengin olması da cilt ve saçlara iyi geliyor, yaşlanma etkileriyle savaşıyor.

Sindirimi düzenler

Sindirim sistemini adeta yeniden düzenleyen yulaf harika bir idrar söktürücüdür. Kabızlığa iyi gelir. Mide ve bağırsakları rahatlatır.

Tansiyon ve kolesterole iyi gelir

Her gün bir kase yulaf yiyerek, kan basıncını kontrol altına alabilir ve yüksek tansiyonu düşürebilirsiniz. Yulafın bir diğer faydası ise, kolesterolü düşürmesi…

Zayıflamanıza yardımcı olur

Yulafın yüksek miktarda lif içermesi, uzun süre tokluk hissi sağlıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Yüksek oranda lif içermesi aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmesine sebep oluyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak