NEDEN KREŞE GİDİLİR?

Paylaş
 

Minik Alperen’in okul servisinde havasızlıktan ölmesi tüm Türkiye gibi beni de mahvetti. Kafamda deli soruların olduğu iki çocuk annesi olarak çok üzüldüm.
Tam bu sırada sosyal medya hesabımdan bir tanıdığımın çocuğun annesini çalıştığı için suçlayıcı yazısı beni benden aldı. Çalışan anne olmak, çocuğun ölümünü istemek anlamına gelmiyor.

Allah’ın kadınlara verdiği en büyük lütuflardan biri olan doğurmak çok önemli bir eylemdir. Bir canlıyı dünyaya getirip onu yetiştirmek topluma kazandırmak annelerin en kutsal görevidir ki sadece bunu görev edinmekte doğru değildir.

İçinde yaşadığı toplumun bir ferdi olan anne aynı zamanda üretiminde temelidir. Kadınlar dünyayı güzelleştirmek için her yerde olabilirler ki iş hayatında yer almaları aynı evde olmaları kadar doğaldır. Bu noktada ise kendisine yardımcı olacak aile büyükler ve tanıdıklar olmadığında devreye kreş ve ana okulları giriyor.

Diğer yandan bir bebek doğumdan itibaren anne babaya ihtiyacı vardır. Büyümesi ve gelişmesi içinde aynı zamanda çevreye ihtiyacı vardır. Yaşıtları ile iyi ilişkiler kuramayan paylaşmayı öğrenmesi lazımdır. Bu ihtiyacını bulunduğu toplum ona sunamıyorsa kreş ve ana okulları en ideal yerler olur.

İki yaşından itibaren konuşmasını beklediğiniz bebeğiniz hala konuşmayı öğrenemediyse 3,5 yaşından sonra götürdüğünüz psikoloğun ilk söyleyeceği şey kreşe gönderiniz. Yaşıtları ile iletişime geçmek isteyecek olan bebek konuşmak için özel çaba gösterecektir.

Anaokulu ve kreşe gönderenler için birçok neden sayabilirim. Ama asıl mevzu bence gözümüzün bebeği bebeklerimizi kime emanet ettiğimiz ile ilgilidir. Bu konuda MEB’in çalışmaları mevcuttur. Her olay gibi korsan servis konusunda da yaşandıktan sonra bir önlem alınacağını düşünüyorum.

Merdiven altı fason iş yapan iş yerleri gibi çalışan bu kreşlerin bir an önce önüne geçilmesi gerekmektedir.

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com.tr

Gazeteci

  • Site Yorum

Bir yorum bırak