Naime Bekmezci – Yeni doğan bebeğe ne hediye alınır?

Paylaş
 

YENİ DOĞAN BEBEĞE NE HEDİYE ALINIR?

 

Bu hafta birçok arkadaşın ortak problemine çözüm arayacağım. Özellikle bekar veya çocuğu olmamış arkadaşlar bu konuda çok dertli oluyor.

“Google amcaya” sordum, o bile bu konuda fikir sahibi değil. Direk alışveriş sitelerine yönlendiriyor.
Ailenizde veya yakınınızda birinin bebeği olmuş ise ona ne hediye alacağını düşünenler bu yazı tam size göre…

Çiftin “aile” olduğunu farkına vardıran bebeğin hayata gelişi, herkesi mutlu eden bir olaydır.

Anne babanın bu mutluluğunu paylaşanlar, aynı zamanda bebeğin ilk zamanlarında da onu (bebek anlamasa da) hediyeye boğarlar. Ama inanın o hediyeler zaman içinde kullanılır.

Son iki yılda Baby Shower diye Amerikan usulü bir gelenek baş gösterdi. Doğmadan önce hediyelerin gelmesini sağlayan bir eğlence… Ünlülerin yaptığı partileri okudukça biliyorum bu eğlenceyi de… Bizim gibi insanlar için pek uygun bir gelenek olarak görmüyorum. Biz alacak hediyeyi sormayız istemeyi de ayıp sayarız.

Bizim Türk geleneklerine göre eğer birinci dereceden akraba iseniz yaşadınız çok basit: Altın alırsınız.

Ama biraz daha uzak iseniz kıyafet ilk akla gelendir ama burada da sorun bebeğe yararlı hediye nasıl alınacak?

Bu noktada tereddütü olanların aileye ihtiyacına göre alması için para vermesi daha uygun olanıdır ama beni hatırlasın giydikçe diye düşünenlerdenseniz size birkaç önerim olacak.

Kıyafet ilk akla gelne demiştim ama düşünün: Bir çocuğun 10 tane pijama takımı oluyor bir anda yada yeni doğan takım setleri… Bunu çocuk zaten iki ay giyiniyor. Hatta birkaç takımda boşa gidiyor. Onun için yenidoğan seti almayın! Bu tür kıyafeti zaten yeni doğduğunda ne giyidireceğim telaşına düşen anne baba alıyor.

Onun yerine birkaç ay daha büyük bir kıyafet tercih edebilirsiniz. Ama şuna da dikkat edin: Şubat ayında doğdu diye çocuğa 5 aylık giyineceği bir kadife takım alırsanız boşa gider. Çünkü Temmuz ayında o kıyafet bebeğe giydirilmez!

Kıyafet alırken lütfen pamuklu takım almayı tercih ediniz. Ayrıca renk olarak geneli erkek için mavi kız için pembe tercih edecektir. Siz unisex renkler tercih ederseniz değişik olacaktır.

Daha önceden bebeklere hediye olarak herkes biberon vb. eşyaları çok alır sanıyordum. “Çok fazla biberon gelirsen” diye biberon almasını alışveriş listemde sona saklamıştım. Ama Ela Nas ile anladım ki kimse öyle hediyeler almıyor. Almasın da zaten çok çeşitli annelerin bu konuda tercihleri farklı olabiliyor.

Yine farklı bir hediye arayanlar için diğer bir seçenekte oyuncaktır. Ama bebeklerin oyuncaklarının dünyasına girince o kadar çeşit var ki sırf bunun için birkaç yazı okuyup almanız gerekiyor. İlk doğan bebek için zil sesi ya da renk ayırt edebilmesi için çıngırdak türü hediyeler olabilir. Belki ilk oyuncağını siz almış olacaksınız.

Uzun süre kullanmasını istediğiniz bir hediye düşünüyorsanız. Bebek yemek masası, beşik, hamak gibi bir hediyeyi aileye danışıp alabilirsiniz.
En çok hangi hediye kullanılır derseniz son zamanlarda moda olan bebek bezi hediyesi güzel bir hediye gibi duruyor bana…

Daha orjinal hediye peşinde koşanlar için bir başka önerim de bebeğin odasının kapısına asacağı adını yazılı  olduğu bir süs, adını yazılı olduğu bir ayna (Bebekler aynaya bakmaya bayılır)

İşte size Ela Nas ile öğrendiğim bu tecrübem umarım size faydalı olur.

 

Sevgilerimle

Gazeteci Naime Bekmezci  / www.heykadin.com

tercih-tur-1

  • Site Yorum

Bir yorum bırak