Naime Bekmezci – YAZIK BE ERKEKLERE…

Paylaş
 

 

Yıllar önce içinde yaşadığımız sistem “afyonu” keşfetti. Hani insanı uyuşturan, var olan sorunu yok saymasını sağlayan bir uyuşturucu var ya işte o afyon! Ama bu kez uyuşturucu olarak değil, insanı içmeden de sarhoş etmek için kullanıldı.

Bir yılın günü günlere bölündü. O günler herkese dağıtıldı. Kadınlara da 8 Mart düştü. Tarihi bir anlam yüklenilen 8 Mart sayesinde kadınlar yılın 364 günü yaşadıklarını unutabildiler.

Aslında gündelik hayatım içinde bugünü kendimce yok saymıştım ama iki kız annesi olarak karşı çıkışımı ve kadınların nasıl uyutulduğunu söylemeyi kendime bir borç bildim.

ERKEK KADINDAN KORKAR

Susan, susturulan kadın, ne zaman hakkını arasa kandırılan kadın oluyor! Hoş kadını kandırılmadığı hiçbir zaman olmamıştır. Sevgilisi, eşi, babası, oğlu, yöneticisi bir türlü kandırmıştır kadını… Aslında kandırılmasının tek bir neden vardır o da yufka yürekli oluşudur.

Kadınlar biyolojik olarak erkelerden daha yufka yüreklidir. Onun için eline silahı yakıştıramazlar. O yüzden kaba kuvvet işleri yapamayacağı söylenir. Hâlbuki eline ne alırsa kendine yakıştırmasını da bilir.

Bir bakışta erkekler kadınların bu gücünden de korkar. “Yaparım” dediğini yapamayan kadın tanıyan var mı? Evet yoktur. Yeter ki kadın aklına bir şeyi koysun.

Kadın aklına bir şeyi yüzyıllardır koymadı: Özgürlük! Elindeki özgürlüğün erkekler tarafından verildiğini, kendi özgürlüğüne sahip çıkması gerektiği fikrine hiçbir zaman sıcak bakamadı.

Bir kadın olarak hemen şunu da itiraf etmek isterim ki “kadın kadının düşmanı” olduğu sürece bu bir ütopya olacaktır.

İşte bu yüzden biz kadınlar öncelikle birbirimizle uğraşmaktan vazgeçip, kızkardeşlik kavramı üzerinden birleşmeliyiz.

SIRA ERKEKLERDE!

Ve toplumsal cinsiyet kavramını savunan bir kadın olarak sıra geldi erkeklere! Öncelikle 364 gün sürecek gününüz kutlu olsun.

Nedir sizin çileniz? Ömür boyu çalışmak zorundasınız. Kadını gibi artık “evimin erkeği olacağım” deme özgürlüğünüz bile yok!

Toplu taşıma araçlarında hep sizden yer istenmesine ne demeli? Bir de ayakta gidiyorsunuz diye taciz eden de yok siz erkekleri!

Eve geç geldiğinde size kızan da yoktur, yaşadığınız evde size sorumluluk veren, yemek yaptıran bulaşık yıkattıran annelerde yoktur. Yazık be size!

Eve gelince oturduğunuz tekli koltukta hiç olmamıştır. Genellikle üçlü koltukta ayaklarınızı uzatarak yatmışsınızıdır. O da kötü olmuş. Bir omzunuz tutulmuştur. Yazık…

Ne çektiniz siz biz kadınlardan… Eşinizin eve gelince bir de dırdırını çekiyorsunuz dimi! Erkeğe şiddete hayır yürüyüşleri düzenleyin, kesinlikle katılacağım…

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com

Gazeteci

  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. aygül dedi ki:

    YAZINIZ GUZEL AMA KADINLAR YASADIKALRI SIDDET SONRASI EVE KAPANIYOR OLABILIR MI

  2. melahat dedi ki:

    Erkeğin gücünden korkan kadın bizim toplumda daha çok gibi

Bir yorum bırak