Naime Bekmezci – TORUN ETKİSİ

Paylaş
 

 

Bebeklerin gelişimi için zamanında uyku ve beslenme düzeni kadar önemli bir şey de sevgidir. Anne babanın sevgileri kadar dedelerin anneannelerin ve babaannelerin sevgisidir. Hatta biz anne babalardan daha çok şımarttıklarını düşünüp kızarız. Ama kendi hayatımızda da mutlu olduğumuz zamanları onların varlığı süsler.

Kızımla dedesi parka giderken pencerede onları izliyorum. Bir kucak istiyor bir yürümek istiyor. Sanki dedesiyle oyun oynuyor. O ise durumdan hiç şikâyetçi değil. Babaannesinden yemek yemek istemesi ise bir başka olay! Sofradan Ela Nas doyarak kalkıyor ama kadıncağız hep aç kalkıyor! “Anne sen aç kaldın” dediğimde

“Ben Ela’yı yedirirken doydum” cevabını alıyorum.

Ela Nas’ı normal kendiliğinden uymaya alıştırıyorum. Tabi bu süre öyle basit değil. Sallanmadan uyuttuğum için direniyor ağlıyor.

Babaanne ve dedesinden yardım istiyor. İlk başlarda ağlamasına katlanamayan dede evi terk ediyor babaanne ise “bu kez öyle mi uysa” diye dayanamadığını anlatıyordu. Böyle konularda aile bireylerinin aynı tavrı göstermesinin önemini kırmadan anlatınca anlayış gösterdiler. Şimdi normal uyku düzeni kazandı. Eğer ‘onlar ağlamasına dayanamıyor’ diye bıraksaydım hala sorun yaşıyor olacaktım.

Diğer taraftan istediği her şeyi yapan dedeler babaanneye ve anneanneye, “İlk başlarda şımartıyorsunuz kızımı” diye karşı çıkışlarım olmuştu ama konuşması ve sosyalleşmesinde katkılarını görünce vazgeçtim.

Evet, çok terbiyesi noktasında şımarık olmasını istemiyorum. Ama sevmeyi ve sevilmeyi bilmeyen insanda terbiye pek bir işe de yarayacağına inancım yok.

Hala bana adımla hitap eden kızımın dedelerinden para istemesi çok hoşuma gidiyor. Bu da onun psikolojik yönden gelişimini olumlu etkilemektedir.

Yaz dönemleri yaşı kaç olursa olsun her çocuğun en özgür oldu zaman dilimi oluyor.

Bırakalım da çocuklarımız bu süre de bir kış boyunca okul ve bizim iş hayatımız nedeniyle gösteremediğimiz yoğun ilgiyi yaşasın.

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com

Gazeteci

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak