Naime Bekmezci -PARAMPARÇA’DA TARTIŞMALI KONU

Paylaş
 

DİZİ BU KONUYU TARTIŞMAYA AÇTI

Son günlerde çok izlenen diziler arasına giren bir yapım izleyiciye sorulan “anne kime denir?” sorusunu sordurmaya başladı.

Başrollerini Nurgül Yeşilçay ve Erkan Petekkaya’nın paylaştığı “Paramparça” adlı dizide doğuran anneler ve yetiştiren annelerin kimi seçeceği ya da kızların kimin yanında olmak isteyeceği konusu merak uyandırdı.

Yıllardır çeşitli platformlarda tartışılan ‘anne’ kavramı hakkında herkesin kendince söyleyecek bir sözü vardır. Diziyi izlerken aklımdan geçenler herkes gibi karmaşıktı. Ta ki gece yarısı Ela Nas’ın uyanması ve saatler süren uyandırma durumunu yaşayıncaya kadar…

Savunmasız, daha birey olamamış, her konuda yardıma muhtaç bu dünyanın yabancısı olan kucağımdaki bebeğin belli ki ağrısı vardı. Neresinin ağrıdığını söyleyemeyecek kadar da küçüktü. Tahmin etmek ve o konuda ona yardımcı olmaya çalışmaktan başka çaresi olmayan zavallı bir ben(!) vardım gecenin en güç saati denilen saat 3’te…

İNSAFSIZLIK!

O an aklıma dank etti. Bizleri yetiştiren anneler ne kadar zorlanmıştı, nelerden vazgeçmişti. Şimdi aynı şekilde bizde vazgeçiyorduk. Uykumuzdan, işimizden, gezimizden, tiyatromuzdan, sinemamızdan… Kısacası hayatımızı şekillendiren bu küçük yavrucuk oluyordu. Aslında hayat bir döngüden ibaretti. Bir zaman bize yapılanları biz yapıyorduk. Kızım büyünce o da kızına bakacaktı. Ama öteki taraftan bu zorluklara hiç yaşamadan bir evlat sahibi olanlar vardı. Sadece çocuk doğurmuşlardı. O da anneydi!

Niyetim kimsenin anneliğini sorgulamak değil. Yine de bebeklerin doğuranların değil başkalarının elinde büyütülmeleri ve sonra doğurana gidip “anne” demeleri bana biraz insafsızca geliyor.

Evet o da 40 hafta karnında taşıdı, kanından canından verdi. Mide bulantıları, kramplar ve doğum sancıları çekti. 40 hafta sonra dünyaya gelen bebeği bıraktı, terk etti, bir başkasına verdi, vermek zorundaydı… Sonuçta bir sürü neden dâhilinde bebeğine bir başkası bakmaya başladı.

Bir anne olarak kimse etmemi beklemesin, ölüm dışında bu nedenleri kabul edemiyorum.

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com

Gazeteci

 

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. derin sevil dedi ki:

    Anne olmak dogurmak degildir. Elinize saglik

Bir yorum bırak