Naime Bekmezci – LOHUSA PSİKOLOJİSİ

Paylaş
 

 

Hamile kadın için en zor olan doğumdur. Doğumdan sonra acıyı unutursun ama en kolay kısmın o saatler olduğunu anlarsın. Gece boyunca uyumayan bebek ve bebeğinin sağlığı hayatının merkezi oluverir. Halbuki her şey yeni başlıyordur.

Doğumdan sonra kırkı çıkıncaya kadar elime bilgisayar alamadım. Çünkü psikolojim oldukça bozulmuştu. Bunun en büyük nedeni de sağlık sistemi içinde bulunan bazı testlerdir.

Bebeğim doğduğu gün gelen hemşire ‘göbek fıtığı’ teşhisi koydu. Sonra işitme testini geçemedik. Topuk kanı testinde tekrar istediler. Bu süreçler ister istemez moralimizi bozdu.

Hiçbir anne bebeğinin başına bir şey gelmesini istemez. Allah herkesin bebeğine sağlık versin.

Uykusuz geçen geceler de okunan dualar, testlerin sonuçlarını beklerken geçmeyen zaman…

Sanki Sağlık Bakanlığı’nın mecbur koştuğu bu testler lohusa psikolojisini bozmak için hazırlanmış tuzak gibi göründü gözüme!

Bu tür olaylarla karşılaşan yeni anneler merak etmeyin hepsinin sonucu yüzde 99.9 temiz çıkıyor. Ama sizin ömrünüzden ömür gidiyor.

Diğer taraftan bebeğinizin gelişimi için yapmanız gerekenleri düşünmenizi tavsiye ederim. Mesela süt gelmesi için ne yapmalısınız? Bunun tek bir cevabı var: ‘Kişiden kişiye değişiyor!’ Bir de Allah verecekse veriyor.

Siz ne yaparsanız yapın olmayınca olmuyor. Benim ilk kızımda süt büyük bir sorundu.

İkincisinde aynı problemi yaşamadık. Allah işte!

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com

Gazeteci

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak