Naime Bekmezci – İNTERNET FASO FİSO…

Paylaş
 

İNTERNET FASO FİSO!

Modern hayat insana kolaylıklar sunuyor. Kimilerine göre daha çok asosyal bir toplum yaratıyor olsa da her teknoloji gibi bu da doğru kullanıldığında zarar değil yarar sağlıyor.

Modern hayat kavramıyla hayatımıza giren en büyük teknoloji internet oldu. Neredeyse ekmeğimizi bile internetten aldığımız bir dönemde bebeğimizin gelişimini niye internetten takip etmeyelim ki?

Bende her şeyi olduğu gibi hamilelik dönemi boyunca bebeğimin gelişimini internet üzerinden takip ettim. Hatta doğuma bile internetteki öyküler sayesinde hazırlandım. “Kızım bir internet bebeği” diyebilirim. Ta ki doğumdan sonrasına kadar…

Doğumdan sonra ailenin büyükleri anneler hayatları boyunca öğrendiklerini -modern kadının ritüel diye tanımladığı- birçok geleneği uygulamaya kalkıyor. Geleneklere yaşamı boyunca yer vermeyen birisi iseniz çok zorluk çekeceğiniz bir dönem başlıyor.

Mesela “40’ı çıkmak” diye bir kavram var. 40 gün ne demek ya?  “40 gün annenin bir ayağı toprakta olurmuş, aman dikkat et kızım kendine, soğuk yeme – içme, sıkı giyin… “ Daha bir sürü cümle duyacaksınız. Sahi bunlar doğru mu? Tabi ki her şeyi öğreten internetten araştırdım ki tıp biliminde bile ’40 gün’ kavramı var. Bu kez inandım.

Sonra ‘40 çıkarmak’ diye görsel olarak ritüelleri değişen bir gelenek var. Tek ben olsam asla kabul etmeyeceğim konulardır belki ama hadi yapmazsak kızımın başına bir şey gelir diye hepsini uyguladım. Çokta eğlenceliydi.

İnsan başkasının hayatını düşünmeye başlayınca karar almakta da zorlanıyor. Bebeğimini ileri ki hayatını etkilememek için her şeyi kabul ettim. Ve size bir sır vereyim mi internet, kitaplar falan hepsi fasa fiso… Yanınızda anneleriniz olsun yeter. Onlar size her şeyi öğretir.

Bebek bakımından beslenmeye kadar birçok konuyu onlardan öğrenebilirsiniz. Bebeğinizin karnı ağrıdığında, gazı olduğunda hemen ilaca sarılırız ama onlar sayesinde keşfettim kimyonun gaz alma özelliğini ki çok iyi geldi. Ve bir sürü şey öğrettiler. Her ikisine de teşekkürler…

BEBEĞİMİZE EN ZOR GÖREV!

Bir anne babanın bebeği üzerinde önemli görevlerinden biri sayılan isim koyma konusunda herkesi bir telaş alıyor. Hayatı boyunca çocuğun taşımaktan mutluluk duyacağı bir isim mi yoksa neden bunu koyduğunuz diye hayıflanacakları bir isim mi? İslam’a uygun olması, modern isim olması, anne baba ismi olması gibi birçok konu gündeme geliyor.

9 ay en çok bu konu da belki kararsızlık yaşıyorsunuzdur. Çocuklarınızın ilerde tercih sunmak en iyisi olacak. İki isim koyarsanız tercihine göre birini seçecektir.

İslam noktasında ise anlamı önemli olduğunu araştırmalarımda öğrendim. İsmin anlamı güzelse ismi koyabilirsiniz. Ama sakın Kezban koymayın!

Bu arada merak etmişsinizdir belki hadi söyleyeyim: Kızımın adı Ela Nas…

 

Gazeteci Naime Bekmezci  / www.heykadin.com

 

 

 

 

  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. ESRA AYGÜL dedi ki:

    Keşke çocuğunuz için yaptığınız bitkisel ilaçları da yazsaydınız. Annesi olmayanlar da var sonuçta.

  2. nurgül dilek dedi ki:

    Niye “kezban”güzel isim, bizim insanalarımız çevirisini yaparsa ne olacak;) asıl anlamı “idare eden”

Bir yorum bırak