Naime Bekmezci – İLK VE İKİNCİ HAMİLELİKTEKİ FARK

Paylaş
 

 

İKİNCİ BEBEĞE HAZIR MISINIZ?

İki kızımın arasında yaş farkı 18 ay olacak. Bu da demek oluyor ki ben 3 yılımın yarısını hamile olarak geçirdim! “Normal insan nasıl olur?” diye düşünüyorum! Neyse ikinci kızımızı kucağımıza almaya az bir zaman kaldı.

İsteyerek gelen ikinci bebeğimizi kucağımıza almaya artık hazırız. Bu süre içinde ilk hamileliğim ve ikinci hamileliğim arasındaki farkları düşündüm. İkisi de benzer olsa da ilkine göre daha az kilo aldım. Her hamilelik kendi içinde gerçekten farklı oluyormuş. Ama ikinci de daha rahat daha bilinçli davranıyorsun. Korkuların, sıkıntıları daha az oluyor.

İlk hamileliğimde bir kişi hamileliği kötü sonlanan Seren Serengili örnek vermişti. Sabaha kadar internetten onu araştırmıştım. Şimdi deseler “Onda öyle olmuş olabilir” der geçerim.

Diğer taraftan iki bebek arasında ayrımlar da oluyor. İlkinde kıyafet başta olmak üzere bir sürü konu da daha hızlı davranıyorsun. İlk üç ayında nerdeyse kıyafetleri tamamdı. Şimdi ablasının kıyafetleri yeter gibi geliyor. Öteki taraftan bebek süsleri geliyor. Benzer olmasın diyorsun ama ayrımcılık yapmak istemediğin için benzerini seçiyorsun.  İkisini ikiz gibi düşünüyorsun. Şimdiden birçok eşyalarını benzer olarak aldık.

ACEMİLİKTEN PROFESYONELLİĞE

İlk bebeğin verdiği acemiliklere düşmemek için çalışıyorsun ama her bebeğin kendi içinde ayrı bir dünya olduğunu da daha karnındayken hissediyorsun.

Ela Nas İle Elif Naz’ın oyun alanlarını oyuncaklarını her şeyini planlamak istiyorsun. Bu durumun artıları ve eksileri oluyor ama ikisine de tek bir amacın oluyor anne-baba olunca iyi bir gelecek sunabilmek. Bunun içinde bebeklikten itibaren mutlu bir aile ortamında yetişenlerin daha başarılı olduğunu bilincinde hareket ediyorsun. Eskiden bu kadar düşünülmüyordu belki de biz yeni çağ aileleri daha bilinçliyiz. Ya da kendimizi öyle kandırıyoruz.

Ailelerimizi bizi yetiştirirken bu kadar yoğun çaba harcamadığını düşünüyoruz ama o çağ da sokak çocukları olarak daha mı mutluyduk diye düşünmeden kendimi alamıyorum.

Neyse konuyu baya dallandırdım asıl mevzu şu ki sevgileri eşitte olsa büyük ve küçük arasında en önemli farkın acemilikten profesyonelliğe geçiş olduğuna inanıyorum. Bu yüzden ikinciler rahat bir bebek oluyor.

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com

Gazeteci

 

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Derya dedi ki:

    daha sonra iki çocuğa yan yana bakamıyorum diye başkasına bırakmayın ama çok zor oluyor… Ben o hatayı yaptım.

Bir yorum bırak