Naime Bekmezci – HAMİLELİKTE YAPILAN TESTLERE DİKKAT!

Paylaş
 

Gebelik testi ile başlan hamilelik sürecinde testlerin biteceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Testler daha yeni başlıyor. Kan testi, idrar testi, ikili, üçlü, dörtlü test olmak üzere bir sürü test sizi beklemektedir.

Bu kafa karıştıran testlerin hepsini yaptırmaya biliyorsunuz. Bu doktorunuzun yaklaşımı ve sizin tercihlerinizle alakalı oluyor. Birazdan bu işlerden uçuk fiyatlardan söz ediliyor. Tuhaf bir şekilde fiyatları duyunca çok şaşırmıştım. Meğer bu testler için devlet hastanesinde uzun süre bekleniliyor.  Her devlet hastanesi bu testleri yapmıyor. Bu yüzden hamilelerin çok iyi bir araştırma dönemine girmesi gerekiyor.

İkili test ve üçlü test hamilelik sırasında yapılan en önemli testlerdendir. İkili ve üçlü testi yaptırma arasında kararsız kaldığım bir dönemdi.  Kararsızlığımın nedeninde iki faktör vardı. Çocuğun sağlığını birinde öğrendim üçlü teste de çok farklı bir şey olmayacağını düşünmüştüm.  Diğer konu ise eğer engelli bir çocuk olsa bu çocuğu doğurmayacak mıyım? Sonuçta bu testlerin amacı özellikle DOWN SENDROM durumunu tespit etmek için yapılıyordu.

ENGELLİ ANNESİ SÜPERMAN’İ GEÇER

Engelli annesi olmak çok zor durumdur. Hayatın boyunca büyümeyen bir bebeğiniz olacak. Eğitimi, giyimi, yemesi ve bir sürü sorunları hiç bitmeyecek. Benim şimdi ‘sorun’ dediklerim onlar için aslında bir ‘görev’, hem de severek yaptıkları bir tutku…

Hiçbir engelli annesinden keşke olmasaydı lafını duymadım. Belki de onların gülen yüzlerinden o temizlik ve berraklığı görmek, bir küçük teşekkürlerini duymak engelli annelerine yetiyordur.

Sizin için bir bebeğin yürümesi, yemesi, konuşması çok kolay bir süreç gibi olabilir. Ama engelli annelerin bu dönem belki de en zorudur. “Acaba benim çocuğum yürüyebilecek mi? Konuşabilecek mi?” gibi hep kafasının içinde dönen sorular vardır. Aslında DOWN için konuşacaksak, hepsini zamanla yapacaklardır. İçleri rahat olsun ama diğer bebeklerden biraz zaman alacaktır.

Engelli annelerin bir ortak özelliği de herkes ölmeden hayatta her şeyi tam olsun isterken onlar engelli çocuklarını emanet edecek kimseyi bulamamakta varsa bile onlar bile yetersiz görmekte olup, Allah’tan önce kendi çocuklarını ölmesini istemektedirler.

Kısacası Süperman bile engelli annelerin gücüne erişemez.

Eğer çocuğu down sendromlu olan anne varsa çok korkmasın hayattan, sadece daha çok sevmeyi öğreniyorsunuz…

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci  / www.heykadin.com

Gazeteci

  • Site Yorum

Bir yorum bırak