Naime Bekmezci – HAMİLELİĞİN SON HAFTASI NE YAPILMALI?

Paylaş
 

 

Hamileliğin son iki haftasına girince daha duygusal bir hayatın içine giriyorsun. En ufak cümle bile seni bambaşka bir âleme götürmeye yetiyor. Bir arkadaşım “doğumdan korkuyor musun?” diye sordu.

Normal doğum yapma taraftarı benim korkularım var mıydı? Aslına bakarsanız doğumu düşündüğünüz zaman sonu belli olmayan bir yola girmiş gibi hissediyorsunuz. İlk hamileliğimde de bu hamileliğimde de vasiyetimi yazdım koydum. Eşime de bir kısmını sesli söyledim. İlk doğumdan sonra yazdığım vasiyeti yırtıp attım. Şimdi de bir benzerini kaleme alıp sakladım.

Çocuklarıma kimin nasıl bakmasını istediğimi ayrıntısıyla yazdım. Hangi yaşta hangi eğitimi aldırmak istediğimi bunu nerede nasıl aldıracaklarını yazdım. Kısacası kızlarım için kurduğum hayallerin gerçek olması için bir vasiyet kaleme aldım. Yanına da kızlarım okumayı öğrenince okuması için birer mektup yazdım. Bunları yaparken inanın çok soğukkanlı olmak gerekiyor. Uzun bir süre aldı her kelimeyi ilmek ilmek düşündüm. Tabi bunların hepsi doğum sonrası yırtılıp çöpe atacağım!

Doğum kolay değil inanın ilk doğumdan geriye bir şey kalmadı. Sancının nasıl bir şey olduğunu unuttum. Doğum öncesi kendimi motive etmenin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyim. Şimdi devlet hastaneleri dahil doğuma hazırlık eğitimleri veriliyor. Zamanınız varsa mutlaka katılın.

Doğumu kolaylaştırmak için ne dua okunur? Ne yenir?

Benim gibi katılmaya zamanı olmayan biri iseniz kendi kendiniz için bir şey yapın. İlk çağdan itibaren kadınları düşünün! Hz. Havva’dan itibaren her kadın doğum sancısı çekmiş ve başarılı olmuştur. Tabi dönem içinde doğumda ölenlerin sayısında tıptaki gelişmelere paralel olarak azalma görülmüştür. Kadınların tarih boyunca başardığı bu mucizevi olayı ben ya da siz niye başaramayasınız? Diğer kadınlar belki cahillikle yapıyordu. Bizler şimdi modern anneler olarak daha deneyimliyiz. Nefes egzersizlerinin öneminin farkındayız. Bu egzersizler sayesinde sağlıklı bebekler dünyaya getirebiliriz.

Diğer bir motive şekli de duadır. Dua hem Allah’a yakınlaştırır hem de Allah’ın yardımcı olacağının farkındalıkla daha çok güven içinde olabilirsiniz.

Yasin, Yusuf ve Meryem süreleri doğum öncesi anne adaylarına tavsiye ediliyor. Tabi netten baktığımızda birçok sayfada birçok farklı süre karşınıza çıkacaktır. Doğumu anlatan özellikle anlamını da okuyunca anlayacaksınız Meryem Süresi çok etkileyicidir. “22- Böylelikle ona gebe kaldı, sonra onunla ıssız bir yere çekildi.

23- Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: “Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim.”

24- Altından (bir ses) ona seslendi: “Hüzne kapılma, Rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır.”

25- Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin.”

Kısmı beni çok etkilemiştir.

Tabi diğer taraftan hurmanın doğum öncesi yendiğinde normal doğumda rahmin açılmasında çok yardımcı olduğu görülmektedir. İlk doğumda bunu yaşadım siz de yaşarsınız umarım.

Kızımı kucağıma almama çok az bir zaman kaldı. Bu süre içinde sizlerin dualarını beklerim.

Doğum sonrası yeni doğum hikayemle görüşmek üzere…

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com

Gazeteci

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. canan kara dedi ki:

    allah kısa zamanda bebeğinizi kucağınıza almayı nasip etsin

Bir yorum bırak