Naime Bekmezci – EVDE TEK BAŞINA

Paylaş
 

Uzun bir tatilin ardından yuvama döndüm! Evime geldiğim günden beri annem ile telefonda soruları şu şekilde: “Ela Nas nasıl? Elif Naz nasıl? Deniz nasıl? Peki, sen nasılsın?”

“Benim nasıl olduğumu düşünecek zamanım yok!”

Farklı yaşta iki bebek ile uğraşması deveye hendek atlatmaktan kimi zaman zor olabiliyor. Biri uyandığında diğer yemek istiyor ve aynı anda ağlıyorlarsa ne yapacağımı şaşırıyorum. Aynı anda yedirmek, aynı anda doyurmak oldukça kolay oluyor. Özellikle Ela Nas kardeşini görünce bir iştaha geliyor. (kıskançlık gibi)

En önemlisi ise tehlikeli bir durum yaşamama çabası… İkisini bir arada bırakıp arkanı bile dönemiyorsun. Ela Nas kardeşini seveceğim diye zarar verebileceğini düşünüyorsun. Evle ilgili bütün işleri onlar aynı anda uyurken yapmaya kendini programlıyorsun. Allah’tan ikiz değiller de Elif Naz’ın uyku saati daha uzun!

DANS ET! YORULSUN UYSUN!

Geçtiğimiz günlerde bir bayan bebeği olan annelere şunu soruyor: “Hiçbir şeye yetişemiyorum, kendime zaman ayıramıyorum, her şeye kızıyorum” diğer bayanların aynı durumda olduğunu bilmek ile de mutlu oluyor. Aslında her annenin yaşadığı bir süreçtir bir süre sonra geçecek.

Dilerseniz size evde iki çocukla tek başına nasıl yaşanır anlatayım. Sabah kahvaltıyı onlardan önce kalk hazırla. İkisi birlikte uyanmasına fırsat vermeden küçüğü (Elif Naz’ı) doyur. Diğerinin kahvaltısı bu arada hazır olur ve “anne” sesiyle uyandığını söyler. İşte bu ses mutluluğun sesidir.

Bir saat süren bir kahvaltını ardından onula birlikte şarkıları aç ve dans edin. Dışardan duyan evde düğün var sanır! Kızımın en çok mutlu olduğu anlar biri kucağımda diğeri yanımda dans edip şarkı söylediğimiz andır. Bu sürede ilk yorulan kucaktaki Elif Naz oluyor. Ve uykusu geliyor. Artık katı gıdaya geçtiğimiz için yoğurdunu yer ve uykuya dalar. (Uyku öncesi verilen yoğurt bebeğin daha iyi bir uyku uymasını sağlıyor.)

Ela Nas ile bu kez oyuncakların başına geçiyoruz. Renkleri söyleyerek saklambaç oyunu geliştirdim onu severek oynuyoruz. (annelik yaratıcı olmayı gerektiriyormuş) Eğer bu sürede Ela Nas iyice yorulmazsa öğlen uykusunu reddediyor. Bu yüzden öğlen yemeği saati de biraz geç oluyor. Yemek yiyip uyuyor.

İşte bu noktada benim ev işleri ve yemek telaşım başlıyor bir iki saat içinde her şeyi hallediyorum. Tam yoruldum dinleneyim demeden Elif Naz uyanıyor ki onunla oynuyoruz. İlk motor zeka dönemi için oyunlar buldum onları oynuyoruz. Ve çok eğleniyor. Gülücükleri kahkahaları Ela Nas’ı kimi zaman uyandırıyor ama olsun.

Ela Nas’ın yanında Elif Naz’ı çok fazla sevmemeye özen gösteriyorum ya da sevmeye Ela Nas’ın güzel kardeşi diye onu katarak başlıyorum.

Bu süreç ikisi de uyuncaya kadar akşamın gçe saatine kadar sürüyor.

Bu süreçte mutlu olmak için benim çözümüm şu an gezen istedikleri yere özgürce giden arkadaşlarıma bakıp her şey sırayla, ben de bir gün onlar evde otururken gezeceğim.

Çocuktan önce evinizin kadınıydınız şimdi çocuklarınızın annesi oldunuz. Bırak eviniz dağınık kalsın akşama yemeğiniz olmasın ama çocuklarınızın hiçbir şeyi eksik olmasın”

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com

Gazeteci

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak