Naime Bekmezci – 40’I ÇIKAN BEBEKTE BUNU YAPIN

Paylaş
 

OYUNUN ÇOCUK HAYATINA ETKİSİ

 

Otuzlu yaşlarda anne olmuş ve ruhu giderek daha yaşlı annelerin ortak bir sorunu var: Bebeğiniz 40’ı çıktıktan sonra özellikle sizinle oynamak ister ama sizin onunla oynayacak gücünüz yoktur. Ya da oyun oynamayı keyifli bulmazsınız çünkü kafanız götürmez!

Aynı sorunu yaşadığım bir dönemde “oyun oynamasza ne olur?” diye merak ettim. Öyle birine sorma da değil, oturdum bu konuda birkaç kitap okudum. Kendimce bir sonuca vardım: “Oyun olmadan hayatı öğrenemez. Bebeğinizin gündelik hayat içinde başarılı olmasını istiyorsanız mutlaka oyun oynatın.”

İddialı bir dil kullanmak istemezdim ama anlatacaklarımı düşündüğünüzde siz de bana hak vereceksiniz.

HEM EĞLENCE HEM EĞİTİM

Bir programında Sunay Akın demişti ki “İlk insanlar nasıl tekerleği buldu biliyor musunuz? Aya bakarak hayal gücünü kullanarak” İşte oyun da ilk insanlar başladı.

Yine Johan Huizinga, Homo Ludens adlı bu temel eserinde yeryüzünde insana ait her şeyin başlangıcının oyun olduğunu gösteriyor. Önce oyun vardı! Oyun oynamasının keyfini varan insan gündelik hayatının içinde bunu kullanmaya başladı. Kullandıkça yeni bir icat buldu. Yeni bir oyun kurdu. Yeni oyun demek yeni kurallar demektir. Oyun oynarken öğrenir. Kendi kuralını, oyun içinde kuran çocuk hayal gücünü kullanır, enerji harcar, beyni çalışır. Kısacası oyun bir bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini tamamlar.

OYUN KABULLENMEYİ ÖĞRETİR

Kuralları var olan bir oyuna kazanan ve kaybeden üzerine kuruludur. Oyunun doğası gereği bir güç söz konusudur. Bu güce sahip olmayan kaybeden olacaktır. O gücü elde etmek için bu kez çalışacaktır bu sürede de bu kaybedişi kabullenecektir.

Bir başka oyunla öğrenilen ve hayatta önemli yer tutan kelime her türlü savaştır! Savaş kelimesi hemen kötü olarak algılamayın. Antik Yunanların savaşlarını düşünün; eğlenmek ve eğlendirmek için yapılan savaşlar… Evde çocuğunuzla boğuşmuyor musunuz? Severek dokunarak böyle şekilde bir savaş ama hayatı öğretir.

Oyun oynamayı seven çocuk sıcak bir nesneye dokunmamak gerektiğini, acının nasıl olduğunu, tatlının nasıl olduğunu oyun kuralları içinde öğrenebilir ki bu durumda o çocuğun canı yanmaz.

BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

Her oyunu bir işlevi vardır. Bu işlev oyun içinde saklıdır. Mesela bebeğinize öğreteceğiniz ilk oyun; elinizi yüzünüze kapatıp açtığınız ce-ee oyunu olabilir. Biliyor musunuz? Bu oyun bebeğe çok şey öğretiyor.

Bebekler ilk başta gördüklerini algılar. Görmediği onun için yoktur. Bir daha olabileceğini algısı yoktur. İşte görmediği yüzününü açınca tekrar gören çocuk kaybolan bir nesnenin tekrar var olacağına kaybolmadığını algılar.

Özellikle üçüncü aydan sonra iş hayatına dönecek anneler için bu oyun çok önemlidir. Çünkü bebeğiniz sizi görmediğinde bir daha göremeyeceğini düşünürse, psikolojik olarak kötü olabilir. Ama bunun tersini nasıl o sa görmesemde gelir düşüncesini kazanırsa daha kolay olur bu ayrılık…

Filozof Augustinus “Ebeveynlerin hayatı, çocukların okuduğu bir kitaptır” der. Lütfen bu kitabı oyunlarla ve eğlencelerle dolduralım ki bundan sonra ki toplumumuz sağlıklı ve yararlı olsun.

 

Sevgilerimle

Gazeteci Naime Bekmezci  / www.heykadin.com

 

 

 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. nihan cihaner dedi ki:

  Bende çocuklara salakça hareketler yapılıyor diye eleştiriyordum. MEğer bir anlamı varmış.

 2. mustafa tüfekci dedi ki:

  Çocuklarının hayatında oyunun bu kadar etkili olduğunu bilmiyordum teşekkürler….

 3. orhan tülü dedi ki:

  Aferim… Güzel yazı olmuş

 4. ayşe açıkgöz dedi ki:

  Bebeğime en çok severek öğrettiğim oyun tekerlemelerle söylediğimiz portakalı saydım oldu. Rakamlarını ve organlarını öğreniyor.

Bir yorum bırak