Müzik neden ruhun gıdası?

Paylaş
 

Sadece günde yarım saat müzik dinleyerek vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. Peki ya müziğin neden ruhun gıdası olduğunu biliyor musunuz? İşte yanıtı…

 

Müzik dinlemenin hem psikolojik hem fiziksel açıdan insanı rahatlatıp mutlu ettiği günümüzde kabul görmüş bir gerçektir.

İşte müzik dinlemenin uzmanlar tarafından kanıtlanmış 5 bilimsel faydası:

Beyni her daim dinç tutar

Yaş ilerledikçe beyin fonksiyonları yavaşlar ve nöronlar arasındaki iletişimde aksaklıklar yaşanır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmada, bir enstrüman çalmak, müzik dinlemek beynin yüksek düzeyde çalışmasını tetiklediği görülüyor. Ayrıca müzik dinlemek, unutkanlığı önleyerek zihinsel gelişimde de rol oynar.

muzik-neden-ruhun-gidasi-3

Çocuklarınıza müzik dinletin

Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada, okul öncesi çocuklarda, çocukların bilmedikleri kelimeleri kolay kavradıkları ve kelimelerin anlamlarını açıkladıkları, ayrıca ilkokul öğrencilerinin görsel ve sözel zeka seviyelerinde diğer müzik dinletilmeyen öğrencilerden daha çok geliştiği gözlemleniyor.

Mutlu hissettirir

Müzik dinlemek; sizin iyi hissetmenizi sağlayan, dopamin, serotonin hormonlarının salgılanmasına yardımcı olur, depresyonu, stresi, kaygıyı azaltır.

muzik-neden-ruhun-gidasi-1

Kalp sağlığına iyi gelir

Kalp hastaları üzerinde yapılan araştırmalara göre, kalp ameliyatı öncesinde hastalara, en sevdikleri müzik veya şarkıları dinletiliyor ve hastanın daha çok endorfin hormonu salgıladığı gözlemleniyor. Ameliyat esnasında ve sonrasında kan basınca ve kalp ritmi normal düzeyde olduğu tespit ediliyor.

Daha iyi uyumanızı sağlar

Gün içerisinde herhangi bir dalda müziği veya favori sanatçınızı dinlemek, gün sonunda size stresten uzak tutarak, derin ve huzurlu bir uyku geçirmenizi sağlar. Uyku problemi yaşayanlara da iyi gelecek bir yöntem.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak