MUTLU BİR İNSANIM

Paylaş
 

Mutluluk” kelimesi giderek bizlerden uzaklaşmaya ve kendisini ulaşılması güç bir noktaya çekmeye başladı. Toplumdaki düzensizlikler, aile içi geçimsizlik, eğitim alanındaki değişimler ve birçok sorunla karşı karşıya bırakıldığımız günümüzde, “mutluluğu parayla satın alabilirim” diyenler kendilerini adeta çaresizlik ve mutsuzluk çukurunda buluyor. Öyle hayata meydan okuyacak kadar kolay değil hiçbir şey.

Çoğumuz elimizdekileri ancak kaybettiğimizde ve bizden uzaklaştığında anlıyoruz. Önemli olan da bu değil mi? Hayatın değerini bilmeyenler, har vurup harman savuranlar, hayatı basite alanlar, saygı ve sevgiyi tam anlamıyla kavrayamamış kişiler, işte gerçek mutsuz insan bunlardır.

Bir düşünün, güneşin yaydığı ışıltıları görebilmek, bir çiçeğe bakarken aldığımız haz ya da huzurla içtiğimiz bir bardak suyu. İşte bunlar parayla satın alınamayacak kadar zor. Açıklıkla mücadele edenleri, yaşaması için ölünceye kadar bir makineye bağlı kalanları ve bizden daha kötü durumda olanlar düşünelim. O insanlar kendi istekleriyle o halde değil. “Hayatın sillesini yemiş” diye tabir edilen bu insanlar, hayatı bizden daha çok iyi benimsiyor, yüzlerindeki gülümseme neredeyse hiç eksilmiyor ve her şeye rağmen ayakta dimdik duruyorlar. Hayatlarının geri kalan kısımlarını da mutlu bir şekilde yaşamaya çalışıyorlar. Çalışıyorlar, çünkü bizler mutlu olmak için hiçbir şey yapamıyoruz. Kendimizi kendi kabuğumuza hapsederek tüm duygularımızı yalnızlığa ve soğukluğa terk ediyoruz.

Hani derler ya, “beterin de beteri var” Gerçekten de öyle değil  mi? Her şeye rağmen mutlu olamıyorsak o zaman problem bizde. Genellikle yaptığımız en büyük hata, her zaman hayat standardı olarak kendimizden üst kişilere bakmamızdır. Oysa ki kendimizden daha alt kişilere bakabilmek bizi kendimize daha iyi hissettirecektir. Böyle bakarsak hayatın daha kolay ve sevgi dolu olacağını göreceğiz.

Parayla satın alamayacağımız ve insanoğlunun hep uzaklarda aradığı mutluluğu yakalamak aslında hiç de zor değil. “Ben mutlu bir insanım” diyebiliyorsanız, aynanın karşısına geçtiğinizde kendinizi seviyorsanız, güzel bir söz kalbinizi okşuyor ya da hayatın verdikleriyle yetinebiliyorsanız işte o zaman en mutlu insan sizsiniz.

Hayatın bir terazi ve insanların da ağırlık olduğunu düşünürsek, her ikisinin de dengede durması gerektiğini ve hayatın bazı gerçekleri olduğunu kavrayabiliriz.

O zaman halen ne duruyoruz?

Mutlu olmak için yürümeyelim, koşalım!

 

Severek Ölelim

 

Hamit ETEEVRANS 

Yayın Yönetmeni

 

www.heykadin.com.tr

www.hamiteteevrans.com

facebook.com/HamitEteevrans

twitter.com/HamitEteevrans

  • Site Yorum

Bir yorum bırak