Metabolizma nasıl hızlandırılır

Paylaş
 

Metabolizmanın hızlandırılması için yapılması gerekenleri Doç. Dr. Gökhan Özışık sıraladı. İşte o detaylar…

 

Yaş ilerledikçe metabolizmanın yavaşlaması neredeyse kaçınılmaz hale gelmektedir. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Memorial Wellness Sağlıklı Yaşam Danışmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık, metabolizmanın hızlandırılması için doğru beslenme ve doğru bir egzersiz programının yapılmasının gerektiğini söyledi.
Doğru egzersiz yaparak kaslara doğru mesajı verildiğinde fizyoloji işlemeye başlar. Öncelikle kas hücreleri kendi içinde yeni mitokondriler yapar, yeterli oksijen ve besin maddelerinin ulaşabilmesi için yeni kan damarları ve yeni kas hücreleri oluşturur, sonra da kas hücreleri içindeki enzimleri arttırır.

metabolizma-nasil-hizlandirilir-2

BUNLARA DİKKAT!

-Eğer bir egzersiz kişiyi terletmiyor veya nefes alıp vermeyi hızlandırmıyorsa aerobik egzersiz yapılmıyor demektir.

-Yapılan egzersiz kan dolaşımının kaslara getirdiğinden daha fazla oksijen gerektiriyorsa yani kaslar daha az oksijenle yetinmek zorunda kalıyorsa, kaslarda bir yanma ve acı hissediliyorsa bu anaerobik yani oksijensiz egzersizdir.

-Sadece egzersiz yapmak metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermek için yeterli değildir. -Egzersiz öncesi ve sonrası sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumak da metabolizmayı harekete geçirir.

Taze kış sebze ve meyveleri, tam tahıllar, kurubaklagiller, posası yüksek olan glisemik indeksi düşük gıdalar, proteini yüksek, yağ oranı düşük ve kalsiyumdan zengin besinler tüketmek metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Soğuk havalarda su ihtiyacı çok hissedilmediği için kış aylarında su içme oranı düşmektedir. Ancak yeterli ve düzenli su tüketimi metabolizmanızı hızlandırır, temizler, düzenler ve korur. Bu nedenle günde 2 litre su içmeye özen gösterilmelidir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak